fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajUkraiński miód nie wjedzie do Polski

Ukraiński miód nie wjedzie do Polski

Polska Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podjęła decyzję o niedopuszczeniu na polski rynek dużej partii miodu gryczanego z Ukrainy.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie nie zgodziła się na import 3420 kg miodu gryczanego z Ukrainy. Wszystko przez wątpliwości dotyczące jego autentyczności i jakości ze względu na „brak w przeważającej części pyłku przewodniego Fagopyrium”. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Radio Zet wyjaśniło, że pyłek przewodni Fagopyrum to jeden z kluczowych składników, który występuje w miodzie pochodzącym z popularnej gryki. Brak tego składnika w badanym miodzie gryczanym sugeruje, że produkt mógł zostać poddany różnym manipulacjom, polegających na miksowaniu z innymi rodzajami miodu lub dodawaniu do niego substancji zastępczych. Nieodpowiednia ilość Fagopyrum w miodzie gryczanym świadczy po prostu o tym, że nie jest on autentyczny.

Wstrzymanie importu miodu gryczanego z Ukrainy to kolejna decyzja dotycząca obrotu towarami z tego państwa na terenie Polski, bo wcześniej podobne zakazy objęły wwóz malin, koncentratu pomidorowego, cukru, prosa i cebuli.

IJHARS ma siedzibę w Lublinie, a do jej zadań należy nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych w produkcji i obrocie, w tym wywożonych za granicę, a także kontrola jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych sprowadzanych z zagranicy.

Źródło: Radio Zet
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA