W oficjalnym komunikacie resortu napisano, że do obowiązujących już dziś preferencji dla darowizn przekazywanych za pośrednictwem organizacji pozarządowych, czy honorowych dawców krwi wkrótce dojdą nowe. Ministerstwo chce też, żeby przepisy podatkowe były korzystniejsze dla obdarowanych i żeby otrzymywana przez nich pomoc była zwolniona z PIT oraz podatku od spadków i darowizn.
— Zwolnienie będzie obowiązywało od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. — sprecyzował wiceminister finansów Artur Soboń. — Pomoc osobom dotkniętym działaniami wojennymi na Ukrainie przekazywana jest również przez firmy. W związku z tym umożliwimy zaliczanie takiej pomocy, niesionej za pośrednictwem szerokiego spectrum organizacji, do kosztów uzyskania przychodów — dodał.
Resort wyjaśnił, że kosztem uzyskania przychodów będą również koszty poniesione z tytułu nieodpłatnych świadczeń, a więc np. darmowej pomocy medycznej na rzecz organizacji pozarządowych, na czym skorzystają np. lekarze i weterynarze, chcący nieodpłatnie pomagać uchodźcom z Ukrainy.
— Nowe przepisy zwolnią z PIT wszelkie świadczenia, niezależnie od ich rodzaju (pieniężne, rzeczowe oraz nieodpłatne). Ustawa nie będzie tych świadczeń szczegółowo wymieniać ze względu na ich dużą różnorodność, uzależnioną od sytuacji w jakiej znalazł się uchodźca. Taką nieopodatkowaną pomocą może być np. udostępnienie lokalu mieszkalnego, zapewnienie żywności, sfinansowanie leczenia, czy też opłacenie nauki i kursów pozwalających na zmianę kwalifikacji zawodowych — podsumował wiceminister Soboń.