fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeUnia Europejska systematycznie zwiększa wydatki na badania i rozwój

Unia Europejska systematycznie zwiększa wydatki na badania i rozwój

Państwa Unii Europejskiej w 2022 roku po raz kolejny zwiększyły – o 5 procent względem kwot kierowanych na te cele w poprzednich 12 miesiącach – swoje budżety przeznaczone na badania i rozwój.

Bruksela definiuje badania i rozwój (research and development, czyli R&D) jako twórczą i systematyczną pracę mającą na celu zwiększenia zasobów wiedzy m.in. o ludzkości, kulturze i społeczeństwie, a także opracowanie nowych zastosowań tej wiedzy w różnych segmentach gospodarki.

W 2022 roku państwa UE przeznaczyły na R&D ponad 117 mld euro, co oznacza wzrost o prawie 5 proc. względem roku wcześniejszego. Natomiast w ciągu ostatniej dekady wydatki na te cele wzrosły o prawie 50 proc.

W przeliczeniu na jednego mieszkańca budżety kierowane na badania i rozwój sięgnęły – średnio dla całej Unii Europejskiej – 263 euro. Liderami są tu Luksemburg (662 euro), Dania (529 euro) i Niemcy (518 euro). Najmniejsze środki na R&D przeznaczają Rumunia (18 euro), Bułgaria (27 euro), Łotwa (50 euro), Węgry (62 euro) i Polska (69 euro).

Połowa z publicznych środków przekazywanych w UE na rozwój i badania dotyczy ogólnego rozwoju wiedzy na uczelniach wyższych. Pozostałe fundusze są kierowane na takie sektory jak: produkcja przemysłowa i technologia, zdrowie, badania kosmosu, energetyka, rolnictwo i transport.

ec.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA