fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeUnia Europejska systematycznie zwiększa wydatki na badania i rozwój

Unia Europejska systematycznie zwiększa wydatki na badania i rozwój

Państwa Unii Europejskiej w 2022 roku po raz kolejny zwiększyły – o 5 procent względem kwot kierowanych na te cele w poprzednich 12 miesiącach – swoje budżety przeznaczone na badania i rozwój.

Bruksela definiuje badania i rozwój (research and development, czyli R&D) jako twórczą i systematyczną pracę mającą na celu zwiększenia zasobów wiedzy m.in. o ludzkości, kulturze i społeczeństwie, a także opracowanie nowych zastosowań tej wiedzy w różnych segmentach gospodarki.

W 2022 roku państwa UE przeznaczyły na R&D ponad 117 mld euro, co oznacza wzrost o prawie 5 proc. względem roku wcześniejszego. Natomiast w ciągu ostatniej dekady wydatki na te cele wzrosły o prawie 50 proc.

W przeliczeniu na jednego mieszkańca budżety kierowane na badania i rozwój sięgnęły – średnio dla całej Unii Europejskiej – 263 euro. Liderami są tu Luksemburg (662 euro), Dania (529 euro) i Niemcy (518 euro). Najmniejsze środki na R&D przeznaczają Rumunia (18 euro), Bułgaria (27 euro), Łotwa (50 euro), Węgry (62 euro) i Polska (69 euro).

Połowa z publicznych środków przekazywanych w UE na rozwój i badania dotyczy ogólnego rozwoju wiedzy na uczelniach wyższych. Pozostałe fundusze są kierowane na takie sektory jak: produkcja przemysłowa i technologia, zdrowie, badania kosmosu, energetyka, rolnictwo i transport.

ec.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA