fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaInnowacjeUnia Europejska systematycznie zwiększa wydatki na badania i rozwój

Unia Europejska systematycznie zwiększa wydatki na badania i rozwój

Państwa Unii Europejskiej w 2022 roku po raz kolejny zwiększyły – o 5 procent względem kwot kierowanych na te cele w poprzednich 12 miesiącach – swoje budżety przeznaczone na badania i rozwój.

Bruksela definiuje badania i rozwój (research and development, czyli R&D) jako twórczą i systematyczną pracę mającą na celu zwiększenia zasobów wiedzy m.in. o ludzkości, kulturze i społeczeństwie, a także opracowanie nowych zastosowań tej wiedzy w różnych segmentach gospodarki.

W 2022 roku państwa UE przeznaczyły na R&D ponad 117 mld euro, co oznacza wzrost o prawie 5 proc. względem roku wcześniejszego. Natomiast w ciągu ostatniej dekady wydatki na te cele wzrosły o prawie 50 proc.

W przeliczeniu na jednego mieszkańca budżety kierowane na badania i rozwój sięgnęły – średnio dla całej Unii Europejskiej – 263 euro. Liderami są tu Luksemburg (662 euro), Dania (529 euro) i Niemcy (518 euro). Najmniejsze środki na R&D przeznaczają Rumunia (18 euro), Bułgaria (27 euro), Łotwa (50 euro), Węgry (62 euro) i Polska (69 euro).

Połowa z publicznych środków przekazywanych w UE na rozwój i badania dotyczy ogólnego rozwoju wiedzy na uczelniach wyższych. Pozostałe fundusze są kierowane na takie sektory jak: produkcja przemysłowa i technologia, zdrowie, badania kosmosu, energetyka, rolnictwo i transport.

ec.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA