fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatUnia Europejska zacznie finansować produkcję broni?

Unia Europejska zacznie finansować produkcję broni?

Komisja Europejska chce, aby Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) mógł finansować przemysł zbrojeniowy dla całej dwudziestki siódemki. Partnerzy UE szukają sposobów na szybkie zwiększenie produkcji, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie Ukrainy na amunicję i rosnące zamówienia ze strony państw członkowskich, które będą musiały odbudować swoje arsenały, gdy tylko przekażą Ukrainie własne zapasy.

Pomysł, który Thierry Breton – komisarz ds. rynku wewnętrznego UE przedstawi już dziś w Sztokholmie europejskim ministrom obrony, stanowi decydujący krok w radykalnej zmianie mentalności, jaka nastąpiła w Unii od początku rosyjskiej ofensywy. Inicjatywa oznacza zakończenie weta na finansowanie broni i amunicji do celów czysto wojskowych.

Breton towarzyszy wysokiemu przedstawicielowi UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepowi Borrellowi, który ma przedstawić ministrom ambitny pakiet środków mających przyspieszyć dostawy broni na Ukrainę – zwłaszcza haubic, których domaga się Kijów. Unia planuje także przeznaczyć miliard euro na rekompensatę dla krajów członkowskich, które już podarowały Ukrainie amunicję.

Jednak, jak wyjaśnił francuski komisarz, konieczne są wspólne zamówienia na poziomie europejskim, aby uzupełnić rezerwy państw członkowskich i utrzymać wsparcie dla Kijowa. W tym celu Unia powinna opracować „przejrzysty harmonogram uzupełniania zapasów”. Powyższe oznacza przyspieszenie produkcji przez przemysł zbrojeniowy, co z kolei wymaga gwarancji finansowania w średnim i długim okresie – wyjaśnił Breton.

Komisarz ds. rynku wewnętrznego ma przedstawić różne propozycje finansowania przemysłu zbrojeniowego, który jego zdaniem trzeba wprowadzić w „tryb gospodarki wojennej”, aby mógł zwiększyć swoje możliwości i rozwiązać problem „wąskich gardeł” w łańcuchu dostaw. Jedną z jego propozycji jest ułatwienie finansowania kredytów dla tej branży i zaangażowanie w to Europejski Bank Inwestycyjny.

Ryzykowna propozycja

Nowa europejska strategiczna inicjatywa na rzecz bezpieczeństwa, zatwierdzona przez EBI w marcu 2022 r., umożliwiła finansowanie produktów podwójnego zastosowania, tj. mogących być wykorzystywanych dla celów wojskowych i cywilnych. Na realizację tej strategii Europejski Bank Inwestycyjny postanowił przeznaczyć 6 mld euro do roku 2027.

Propozycja Brukseli przewiduje teraz przełamanie ostatniego tabu, jakim jest inwestowanie w broń. Zdaniem zwolenników propozycji Bretona zakaz ma charakter polityczny, a nie prawny, ponieważ statut EBI nie zabrania inwestowania przez europejski bank w obronę. Poparcie dla inicjatywy komisarza ds. rynku wewnętrznego oznacza, że 15 firm zlokalizowanych w 11 krajach UE, które mogą produkować haubice 155 mm oraz pozostałe trzy, które nadal produkują haubice 152 mm będą mogły otrzymać dofinansowanie, a tym samym zwiększyć produkcję.

Aby to zrobić Breton będzie jednak musiał przekonać państwa członkowskie, które wchodzą w skład ciał decyzyjnych EBI. Najbardziej problematyczne będą kraje „neutralne militarnie”, takie jak Irlandia czy Austria, które już dały do zrozumienia, że nie będą uczestniczyć w dostawie ani w zakupie amunicji dla Ukrainy. Opór stawiają też Węgry.

„Zamierzam wywrzeć dużą presję, aby poruszyć zarząd EBI, czyli państwa członkowskie”, ponieważ byłby to ważny „sygnał” w czasie, gdy „bezpieczeństwo jest absolutnie kluczowe dla wszystkich w Europie” – podkreślił Breton.

Oprócz promowania zmian w EBI, Breton ma także zaproponować wykorzystanie instrumentu, który nie ma nawet roku, tj. aktu na rzecz wzmocnienia europejskiego przemysłu obronnego przez wspólne zamówienia (EDIRPA). Wspomniana regulacja ma „działać jako krótkoterminowy instrument finansowy zachęcający do wspólnego nabywania sprzętu obronnego przez państwa członkowskie”. Obecnie dysponuje on 500 mln euro z unijnego budżetu, choć nie jest wykluczona jego rozbudowa.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA