fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesUnia rozważy nowy pakiet pomocy dla MŚP?

Unia rozważy nowy pakiet pomocy dla MŚP?

Komisja Europejska ma już pełną świadomość, że firmy wywodzące się z Europy nie mogą podnieść się po restrykcjach pandemicznych, a przedłużająca się wojna rosyjsko-ukraińska wraz z towarzyszącymi jej zimnowojennymi nastrojami z pewnością w tym nie pomagają. Z problemami przedsiębiorców zaznajomił dokładnie Ursulę von der Leyen przewodniczący europejskiego stowarzyszenia rzemieślników i małych firm. Teraz Komisja nie będzie mogła się tłumaczyć, że ich nie zna.

Podczas przedświątecznego spotkania z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen, Petri Salminen – przewodniczący SMEunited, mówił o spadającej nadal konkurencyjności europejskich przedsiębiorców na globalnych rynkach. Poruszył także kwestie dotyczące inicjatywy dialogu społecznego i nalegał, aby Unia jak szybciej przygotowała nowy pakiet pomocy dedykowany wyłącznie europejskim MŚP.

Co to jest SMEunited?

Dla nie znających tej organizacji: SMEunited, dawniej UEAPME, jest stowarzyszeniem rzemiosła i małych i średnich przedsiębiorców w Europie, zrzeszającym około 70 organizacji członkowskich z ponad 30 krajów. Jako organizacja reprezentująca interesy pracodawców i będąca tzw. Europejskim Partnerem Społecznym, działa w imieniu i na rzecz rozwoju nowoczesnego rzemiosła oraz firm w ramach Europejskiego Dialogu Społecznego, biorąc częsty udział w dyskusjach z instytucjami UE. Zawsze postuluje rozwiązania, które mają być korzystne dla mikro, małej i średniej przedsiębiorczości.

– Wiele MŚP przetrwało trudne czasy podczas lockdownów, a obecnie walczy ze skutkami niezawinionego przez nie kryzysu energetycznego – stwierdził Petri Salminen podczas spotkania z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen. –Teraz brakuje im zdolności inwestycyjnych do sfinansowania kosztów niezbędnej transformacji cyfrowej oraz tej wymaganej, czyli ekologicznej. Aby złagodzić skutki obu kryzysów, zachęcamy organy unijne do przyjęcia w perspektywie najbliższych kilku miesięcy nowego i znaczącego pakietu pomocy dla europejskich MŚP. Należy odciążyć przedsiębiorców, by mogli zainwestować w przyszłość swoich firm, swoich rodzin oraz milionów pracowników – postuluje przewodniczący SMEunited.

Cztery obszary potencjalnej pomocy

SMEunited proponuje organom unijnym przyjęcie czterech obszarów działania, które złożyłyby się w sumie na Pakiet Pomocy MŚP. Pierwsze działanie miałoby wspomóc działalność inwestycyjną firm. Postulowana jest m.in. rewizja zapisów dyrektywy w sprawie opóźnień w płatnościach. Poprawka do tej dyrektywy powinna zostać przyjęta maksymalnie do końca 2024 roku, czyli do końca obecnej kadencji osób sprawujących władzę w KE. Rewizja zapisów dyrektywy o płatnościach powinna obejmować między innymi wyraźne ograniczenie terminu płatności w transakcjach między przedsiębiorstwami oraz w umowach pomiędzy przedsiębiorstwami a rządami. Chodzi tu przede wszystkim o to, by za opóźnienia w realizacji lub płatności w ramach zamówień publicznych płacił na ogół winny takiemu stanowi rzeczy, czyli rząd danego kraju. Postulowana pomoc dla przedsiębiorców dotyczy także przydzielenia przez UE dodatkowych środków na wsparcie segmentu MŚP w InvestEU, czyli w ramach wieloletnich perspektyw finansowych.
Drugi obszar pomocy ma dotyczyć rozluźnienia obowiązków sprawozdawczych dla przedsiębiorców. Tych zamiast ubywać, z roku na rok przybywa i tylko generuje koszty zamiast jakiejkolwiek wartości dodanej.
Trzeci obszar pomocowy dotyczyłby oceny skutków dla firm wdrożenia tzw. dyrektywy upadłościowej, a także poprawy w zakresie sukcesji firm.
– Bardziej niż kiedykolwiek potrzebne jest wdrożenie nowych narzędzi wczesnego ostrzegania przed możliwością popadnięcia firmy w kłopoty, których źródłem są zewnętrzne uwarunkowania – podkreślił przewodniczący SMEunited.
Pomoc unijna miałaby także przeciwdziałać skutkom „starzenia się” obecnych przedsiębiorców europejskich. Jak wiadomo, nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach europejskich istnieją problemy z sukcesją firm.

– Chcielibyśmy zwrócić się o włączenie środków na promocję przekazywania przedsiębiorstw następcom do pakietu pomocy dla MŚP – postuluje Petri Salminen w imieniu SMEunited.

Komisja powinna zaktualizować także skutki wdrażania zaleceń z 1994 roku w sprawie przenoszenia własności przedsiębiorstw przez MŚP (94/1069/WE) w państwach członkowskich, by lepiej odzwierciedlało to współczesne potrzeby przedsiębiorców oraz zmiany w otoczeniu biznesowym firm.

MŚP od dziesięcioleci borykają się z niedoborem kadr o wystarczająco wysokich kompetencjach. Nowy postulowany pakiet pomocy dla MŚP powinien brać pod uwagę konieczność podnoszenia umiejętności w różnych zawodach oraz sektorach gospodarki, a także sprzyjać przekwalifikowaniu się przedsiębiorców i pracowników oraz migracji ekonomicznej i zarobkowej.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA