Podczas przedświątecznego spotkania z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen, Petri Salminen – przewodniczący SMEunited, mówił o spadającej nadal konkurencyjności europejskich przedsiębiorców na globalnych rynkach. Poruszył także kwestie dotyczące inicjatywy dialogu społecznego i nalegał, aby Unia jak szybciej przygotowała nowy pakiet pomocy dedykowany wyłącznie europejskim MŚP.
Co to jest SMEunited?
Dla nie znających tej organizacji: SMEunited, dawniej UEAPME, jest stowarzyszeniem rzemiosła i małych i średnich przedsiębiorców w Europie, zrzeszającym około 70 organizacji członkowskich z ponad 30 krajów. Jako organizacja reprezentująca interesy pracodawców i będąca tzw. Europejskim Partnerem Społecznym, działa w imieniu i na rzecz rozwoju nowoczesnego rzemiosła oraz firm w ramach Europejskiego Dialogu Społecznego, biorąc częsty udział w dyskusjach z instytucjami UE. Zawsze postuluje rozwiązania, które mają być korzystne dla mikro, małej i średniej przedsiębiorczości.
– Wiele MŚP przetrwało trudne czasy podczas lockdownów, a obecnie walczy ze skutkami niezawinionego przez nie kryzysu energetycznego – stwierdził Petri Salminen podczas spotkania z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen. –Teraz brakuje im zdolności inwestycyjnych do sfinansowania kosztów niezbędnej transformacji cyfrowej oraz tej wymaganej, czyli ekologicznej. Aby złagodzić skutki obu kryzysów, zachęcamy organy unijne do przyjęcia w perspektywie najbliższych kilku miesięcy nowego i znaczącego pakietu pomocy dla europejskich MŚP. Należy odciążyć przedsiębiorców, by mogli zainwestować w przyszłość swoich firm, swoich rodzin oraz milionów pracowników – postuluje przewodniczący SMEunited.
Cztery obszary potencjalnej pomocy
SMEunited proponuje organom unijnym przyjęcie czterech obszarów działania, które złożyłyby się w sumie na Pakiet Pomocy MŚP. Pierwsze działanie miałoby wspomóc działalność inwestycyjną firm. Postulowana jest m.in. rewizja zapisów dyrektywy w sprawie opóźnień w płatnościach. Poprawka do tej dyrektywy powinna zostać przyjęta maksymalnie do końca 2024 roku, czyli do końca obecnej kadencji osób sprawujących władzę w KE. Rewizja zapisów dyrektywy o płatnościach powinna obejmować między innymi wyraźne ograniczenie terminu płatności w transakcjach między przedsiębiorstwami oraz w umowach pomiędzy przedsiębiorstwami a rządami. Chodzi tu przede wszystkim o to, by za opóźnienia w realizacji lub płatności w ramach zamówień publicznych płacił na ogół winny takiemu stanowi rzeczy, czyli rząd danego kraju. Postulowana pomoc dla przedsiębiorców dotyczy także przydzielenia przez UE dodatkowych środków na wsparcie segmentu MŚP w InvestEU, czyli w ramach wieloletnich perspektyw finansowych.
Drugi obszar pomocy ma dotyczyć rozluźnienia obowiązków sprawozdawczych dla przedsiębiorców. Tych zamiast ubywać, z roku na rok przybywa i tylko generuje koszty zamiast jakiejkolwiek wartości dodanej.
Trzeci obszar pomocowy dotyczyłby oceny skutków dla firm wdrożenia tzw. dyrektywy upadłościowej, a także poprawy w zakresie sukcesji firm.
– Bardziej niż kiedykolwiek potrzebne jest wdrożenie nowych narzędzi wczesnego ostrzegania przed możliwością popadnięcia firmy w kłopoty, których źródłem są zewnętrzne uwarunkowania – podkreślił przewodniczący SMEunited.
Pomoc unijna miałaby także przeciwdziałać skutkom „starzenia się” obecnych przedsiębiorców europejskich. Jak wiadomo, nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach europejskich istnieją problemy z sukcesją firm.
– Chcielibyśmy zwrócić się o włączenie środków na promocję przekazywania przedsiębiorstw następcom do pakietu pomocy dla MŚP – postuluje Petri Salminen w imieniu SMEunited.
Komisja powinna zaktualizować także skutki wdrażania zaleceń z 1994 roku w sprawie przenoszenia własności przedsiębiorstw przez MŚP (94/1069/WE) w państwach członkowskich, by lepiej odzwierciedlało to współczesne potrzeby przedsiębiorców oraz zmiany w otoczeniu biznesowym firm.
MŚP od dziesięcioleci borykają się z niedoborem kadr o wystarczająco wysokich kompetencjach. Nowy postulowany pakiet pomocy dla MŚP powinien brać pod uwagę konieczność podnoszenia umiejętności w różnych zawodach oraz sektorach gospodarki, a także sprzyjać przekwalifikowaniu się przedsiębiorców i pracowników oraz migracji ekonomicznej i zarobkowej.