fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatUnia ustępuje rolnikom w kwestii ograniczenia pestycydów!

Unia ustępuje rolnikom w kwestii ograniczenia pestycydów!

Bruksela zaczyna iść na ustępstwa po protestach rolników. Przewodnicząca KE zapowiedziała, że wycofa propozycję zmniejszenia o połowę stosowania pestycydów. W ten sposób eurokraci próbują uspokoić gniew wsi w obawie, że eurosceptyczne nastroje przełożą się na wynik nadchodzących wyborów do europarlamentu.

Władze wykonawcze Unii Europejskiej odłożyły we wtorek na półkę propozycję dotyczącą zwalczania pestycydów, co było kolejnym ustępstwem na rzecz rolników po tygodniach protestów, które zablokowały główne stolice i linie gospodarcze w całej Unii. Chociaż propozycja ta przeleżała w instytucjach UE przez ostatnie dwa lata, posunięcie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen było najnowszym dowodem na to, że blok jest skłonny poświęcić priorytety środowiskowe, aby utrzymać społeczność rolniczą po swojej stronie. Rolnicy podkreślali, że środki takie jak te dotyczące pestycydów tylko zwiększyłyby obciążenia biurokratyczne i zatrzymałyby ich za laptopami zamiast w rolnictwie, zwiększając lukę cenową między ich produktami a tanim importem towarów wytwarzanych przez zagranicznych rolników bez podobnych obciążeń.

Polityczna samokrytyka w Brukseli

Propozycja dotycząca pestycydów stała się „symbolem polaryzacji” i „aby iść naprzód, potrzeba więcej dialogu i innego podejścia” – powiedziała von der Leyen w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Przyznała, że propozycje zostały przedstawione ponad głowami rolników. „Rolnicy potrzebują wartościowego uzasadnienia biznesowego dla działań wspierających przyrodę. Być może nie zrobiliśmy tego przekonująco” – powiedziała von der Leyen.

Nie jest jasne, kiedy zostaną opracowane nowe propozycje. Wybory parlamentarne w UE odbędą się w czerwcu, a trudna sytuacja rolników stała się centralnym punktem kampanii, odsuwając nawet na bok w ostatnich tygodniach kwestie klimatyczne. W ramach szeroko reklamowanego Europejskiego Zielonego Ładu Unia postawiła sobie za cel zmniejszenie o 50 proc. ogólnego zużycia pestycydów i innych niebezpiecznych substancji do 2030 roku. Propozycja ta była krytykowana zarówno przez ekologów, którzy uważają, że jest ona niewystarczająca dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, jak i przez grupy rolnicze, które twierdziły, że będzie ona niewykonalna i doprowadzi rolników do bankructwa. Decyzja o odłożeniu na półkę propozycji dotyczącej pestycydów stanowiła najnowszy akt politycznej samokrytyki UE w reakcji na protesty, które wpłynęły na codzienne życie milionów obywateli UE i kosztowały firmy dziesiątki milionów euro z powodu opóźnień w transporcie.

Prawica triumfuje

Wielu polityków, zwłaszcza z prawicy i jej obrzeży, pochwaliło protesty. „Niech żyją rolnicy, których traktory zmuszają Europę do wycofania się z nonsensów narzuconych przez międzynarodowe korporacje i lewicę” – powiedział włoski prawicowy minister transportu Matteo Salvini. W zeszłym tygodniu von der Leyen ogłosiła plany ochrony rolników przed tańszymi produktami eksportowanymi z ogarniętej wojną Ukrainy i umożliwienia rolnikom korzystania z niektórych gruntów, które musieli utrzymywać odłogiem ze względów środowiskowych. Komisja Europejska ma ogłosić więcej środków dotyczących tego, jak osiągnąć rygorystyczne cele w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu nie godząc w interesy rolników. Sprawa jest pilna, bo np. we Francji, gdzie protesty przybrały masę krytyczną, rząd obiecał ponad 400 milionów euro (436 milionów dolarów) dodatkowego wsparcia finansowego. Tymczasem inne europejskie rządy nie stać na taki zastrzyk gotówki w rolnictwo.

źródło: abcnews.go.com
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA