fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaŚwiatUniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.

Dokument Rady Europejskiej w sprawie deszyfryzacji sieciowych wiadomości trafił podobno do poszczególnych rządów państw europejskich i nawet nadeszły już odpowiedzi. Ma on formę ankiety. Jej zadaniem jest wysondowanie stosunku krajów członkowskich Unii do legalizacji odszyfrowywania prywatnych wiadomości. Oprócz szeregu pytań ankieta zawiera nieoficjalne (na razie) sugestie i rekomendacje urzędników europejskich, jak stworzyć skuteczne prawo, które powstrzymałoby rozprzestrzenianie się materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci (CSAM) w Europie.

Wszystko byłoby kopiowane

Przedsiębiorcy stojący na czele firm technologicznych mieliby zostać zobowiązani prawnie do skanowania treści pojawiających się na ich platformach, takich jak np. Signal czy WhatsApp. Ylvy Johansson, komisarz UE odpowiedzialna za sprawy wewnętrzne, sugeruje nawet wprowadzenie prawnego obowiązku śledzenia i utrwalania prywatnych wiadomości. Trudno się więc dziwić, że taki pomysł spotkał się z oburzeniem i zdecydowanym sprzeciwem kryptografów, przedstawicieli firm technologicznych oraz obrońców prywatności z naukowymi tytułami. Szyfrowanie typu end-to-end jest bowiem jednym z kamieni węgielnych poufności i prywatności komunikacji internetowej. To tak, jakby pozwolić pocztowcom otwierać listy i przesyłki i czytać, selekcjonować oraz archiwizować te, które im się z jakichś względów nie podobają.

My, tu w Polsce, znamy takie myślenie. Nie tak znowu odległe są czasy, gdy dozorcy bloków mieszkalnych w PRL, zwani nobilitująco „gospodarzami domu”, otwierali listy, które przychodziły z zagranicy do lokatorów. Sprawdzali, czy aby nie ma w nich jakichś antysocjalistycznych treści, a przy okazji może i twardej waluty.

Dokument z 12 kwietnia 2023 r., do którego dotarła redakcja Wired, zawiera między innymi stanowisko członków policyjnej grupy roboczej ds. egzekwowania prawa Rady Unii Europejskiej. Owszem, jest taki organ. Celem tego ciała unijnego jest m.in. monitoring poglądów organów ścigania na unijne ustawodawstwo.

Dokument z prośbą o odpowiedzi na wiele pytań (wraz z ewentualnymi komentarzami), skierowany został już do dwudziestu krajów unijnych. Pytania sprowadzają się do tego, czy poszczególne państwa postrzegają szyfrowanie typu end-to-end jako przeszkodę w ich pracy związanej z walką z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Mówiąc prościej: czy chcą prawa do odtajniania prywatnej korespondencji.

Kto za wglądem w korespondencję?

Wired twierdzi, że napłynęły już pierwsze odpowiedzi od rządów. Większość z zapytanych przedstawicieli dwudziestu krajów stwierdziła, że opowiada się za jakąś formą skanowania zaszyfrowanych wiadomości – o ile znajdzie się ku temu odpowiednia technologia. Zdecydowane poparcie dla skanowania prywatnej korespondencji („w poszukiwaniu materiałów związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci”) miały wyrazić m.in.: Dania, Irlandia, Belgia, Hiszpania, Cypr, Węgry, a w ograniczonym zakresie (inwigilacja komputera nadawcy) także Holandia. Przeciwne są Włochy, zastrzeżenia ma Estonia. Niemcy na razie nie chcą debatować nad pomysłem, który ma – według nich – poważne uszczerbki w warstwie technologicznej. Strona polska podobno ma stanowisko zbliżone do Hiszpanii, opowiadając się za mechanizmami, dzięki którym szyfrowanie mogłoby zostać uchylone na mocy nakazu sądowego oraz za przyznaniem rodzicom uprawnień do odszyfrowywania korespondencji swoich dzieci.

Ewentualne komentarze co do wypracowywanego nowego prawa unijnego zostawiamy już naszym czytelnikom, nie wątpiąc w trafność spostrzeżeń, które się w stosunku do takich działań nieodparcie nasuwają.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Epokowy strajk w USA? Pracownicy mają dość

Amerykańskich gigantów motoryzacyjnych czeka epokowy strajk, którzy eksperci porównują do historycznego strajku z roku 1936. Konflikt, który będzie miał daleko idące reperkusje pracownicze, przemysłowe i polityczne nabiera rozpędu.
5 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA