fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajUOKiK czujny i surowy. Sprawdź, kogo i za co ukarał tym razem

UOKiK czujny i surowy. Sprawdź, kogo i za co ukarał tym razem

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dwie decyzje dotyczące zmów przetargowych, w których ukarał przedsiębiorców za nieuczciwe praktyki.

Z informacji prasowej UOKiK wynika, że ukarani przedsiębiorcy próbowali wpłynąć na wynik zamówień publicznych na utrzymanie zieleni w woj. lubuskim oraz przewozu osób w woj. śląskim organizowanych przez samorządy. Łączna kara wynikająca z tych dwóch decyzji, którą będą musieli uiścić przedsiębiorcy próbujący dokonać zmowy przetargowej, to niemal 330 tys. zł. Decyzje nie są prawomocne, ukarane firmy odwołały się od nich do sądu.

– Prawo antymonopolowe zakazuje zmów przetargowych, czyli uzgadniania przez przedsiębiorców przystępujących do przetargu warunków składanych ofert. Negatywnym skutkiem tego typu porozumień są wyższe koszty realizacji zadań publicznych, a tym samym straty dla polskiej gospodarki – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK wyjaśnił, że pierwsza decyzja o zmowie cenowej dotyczyła przetargów na świadczenie usług wycinki, nasadzeń i pielęgnacji drzew z lat 2018-2020 przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze. W zmowie przetargowej brały tam udział Firma Usługowo-Transportowo-Sprzętowa „Zwyż-Dźwig” z Żagania (woj. lubuskie) oraz Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „M&M” z Bolesławca (woj. dolnośląskie). Zmowa przetargowa polegała tam na składaniu przez spółki niekompletnych ofert.
„Jeśli najkorzystniejsza okazywała się propozycja M&M, wówczas przedsiębiorca nie uzupełniał oferty, co skutkowało jej odrzuceniem i wyborem przez zamawiającego droższej oferty Zwyż-Dźwig” – wyjaśniono na stronie UOKiK.
W tym przypadku zaangażowane firmy zostały ukarane kwotą 131 140 zł.

Druga zmowa dotyczyła uczestników przetargów na transport osób niepełnosprawnych oraz dzieci i młodzieży do szkół i placówek szkolno-wychowawczych organizowany przez gminę Siemianowice Śląskie. Tam zaangażowane były dwie firmy z Chorzowa – Dariusza Jojko i Mirosława Mikosza.
„W tym przypadku podmiot z najkorzystniejszą ofertą również rezygnował z podpisania umowy, tak aby samorząd wybrał droższą propozycję” – wskazano w komunikacie prasowym.
Łączna kara wynikająca z tej decyzji to 198 577 zł.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA