Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2022 r. wydał prawie 1000 decyzji z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów.

UOKiK przygotował podsumowanie swojej działalności w 2022 r. Wynika z niego, że w minionym roku urząd wydał ponad 950 decyzji z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów oraz nałożył grzywny na niemal 430 mln zł.

– Ubiegły rok to czas wytężonej pracy dla konsumentów i uczciwych przedsiębiorców, naznaczony popandemicznymi trudnościami, ale przede wszystkim wojną w Ukrainie. Wyzwaniom stawialiśmy czoła nie tylko monitorując rynek i przeciwdziałając nieuczciwym praktykom, ale także wspierając rząd w wypracowaniu i notyfikacji programów pomocowych. W 2022 roku wyraźnie dostrzegane były nasze działania w sieci. Rozpoczęliśmy rewolucję w zakresie oznaczania treści komercyjnych w internecie, a także rozpoczęliśmy porządkowanie marketingu treści na portalach informacyjnych – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny. – Kwestionowaliśmy praktyki przedsiębiorców e-commerce, którzy niestety coraz częściej wykorzystują wiedzę na temat zachowań konsumenckich do nieuczciwego wpływania na decyzje zakupowe, w tym tzw. dark patterns. W tę tematykę naturalnie wpisują się wydane pod koniec roku dwie ważne decyzje wobec Allegro, które pokazują, że pod jednym dachem myślimy zarówno o ochronie konkurencji, jak i konsumentów – dodał.

Wśród 950 decyzji większość – bo 577 – wydano w obszarze ochrony konsumentów, a 376 dotyczyło ochrony konkurencji.

Najwyższa kara za praktyki ograniczające konkurencję w 2022 r. została nałożona na spółkę Allegro i wyniosła ponad 206 mln zł, a na drugim miejscu była grzywna dla spółki Karcher w wysokości 26 mln zł. Natomiast najwyższa kara za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów przekroczyła 28 mln zł i dotyczyła spółki BO Energy (wcześniej FG Energy), która zajmuje się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych (spółka zawierała umowy poza lokalem przedsiębiorstwa).

„W ubiegłym roku Urząd prowadził 88 postępowań dotyczących zatorów płatniczych. Wydane zostały 33 decyzje w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych. Na przedsiębiorców powodujących zatory nałożono kary w łącznej wysokości prawie 11 mln zł, czyli o 9,5 mln zł więcej niż w 2021 r.” – poinformował UOKiK.

Warto dodać, że w 2022 r. UOKiK przeprowadził prawie 20 tys. kontroli sprawdzających jakość i bezpieczeństwo zabawek, ubrań oraz produktów codziennego użytku.

Poprzedni artykułCo nam daje Polska Strefa Inwestycji?
Następny artykułUnia Europejska zacznie finansować produkcję broni?