fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaKrajUOKiK ukarał wiodącego dealera samochodów

UOKiK ukarał wiodącego dealera samochodów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że spółka Autocentrum AAA Auto wprowadzała klientów w błąd oraz stosowała niedozwolone zapisy w umowach.

Prezes UOKiK uznał, że spółka Autocentrum AAA Auto podawała nieprawdziwe informacje o cenach aut oraz stosowała niedozwolone zapisy w umowach z konsumentami. W związku z tym dealer samochodów używanych musi zapłacić 72 mln zł kary.

Postępowanie UOKiK i wynikające z tego decyzje prezesa urzędu to skutek powtarzających się skarg klientów Autocentrum AAA Auto. Pierwsza decyzja dotyczy wprowadzania klientów w błąd odnośnie ostatecznej ceny pojazdu. Jak się okazało w toku postępowania, wskazana na stronie internetowej AAA Auto cena pojazdu nie odpowiadała ostatecznej wartości, o której klienci dowiadywali się dopiero podczas wizyty w salonie. Za te praktyki UOKiK nałożył na spółkę 67 mln złotych kary.

Konsumenci już na etapie wstępnego zapoznawania się z ofertą powinni zostać rzetelnie poinformowani o tym, jaka jest finalna cena samochodu i co się na nią składa. Podczas podpisywania umowy nie mogą być zaskakiwani dodatkowymi opłatami i zmuszani do zakupu dodatkowych produktów czy usług. W naszym postępowaniu wykorzystaliśmy narzędzie „tajemniczego klienta”, dzięki czemu zebraliśmy dowody, które potwierdziły, że klienci Autocentrum AAA Auto musieli kupić ubezpieczenie oraz zapłacić blisko 1400 zł za „obsługę klienta”, o czym wcześniej nie wiedzieli

– wyjaśnił prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Niższa grzywna, w wysokości 5 mln złotych, dotyczy natomiast stosowania przez Autocentrum AAA Auto niedozwolonych zapisów w umowach, które przez konieczność podpisania przez klienta oświadczenia o stanie technicznym pojazdu przerzucały ciężar odpowiedzialności za ewentualne wady używanego auta na konsumentów. UOKiK przypomniał, że zgodnie z prawami konsumenta, również w przypadku towaru używanego, sprzedawca odpowiada za jego wady ukryte, które istniały w chwili zawarcia umowy.

Obie decyzje UOKiK są nieprawomocne, zatem spółka Autocentrum AAA Auto może się od nich odwołać.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja żąda embarga na produkty rolne z Ukrainy

Podczas konferencji prasowej Konfederacji wicemarszałek Sejmu i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przedstawił rozporządzenie mające na celu rozwiązanie kryzysu w branży rolnej, który trwa od dłuższego czasu.
2 MIN CZYTANIA

Organizacje wolnościowe oferują pomoc wolnościowym samorządowcom

Organizacje pozarządowe o profilu wolnościowym, ze Stowarzyszeniem Libertariańskim na czele, zaoferowały wsparcie politykom samorządowym w zakresie układania programów.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA