Sejm niemal jednogłośnie przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Pexels.com

Za ustawą głosowało 439 posłów, przeciw było 12, a trzech wstrzymało się od głosu. Przeciwko ustawie było 9 z 11 posłów koła Konfederacja (posłowie Konrad Berkowicz i Grzegorz Braun nie wzięli udziału w głosowaniu), Maciej Gdula z Lewicy, Paweł Zalewski z Polski 2050 oraz Stanisław Tyszka z Kukiz’15. Wstrzymali się Paulina Hennig-Kloska i Mirosław Suchoń z Polski 2050 oraz Klaudia Jachira z KO.

Głównym celem przyjętej ustawy jest uregulowanie kwestii związanych z legalnością pobytu Ukraińców w Polsce. Dzięki specustawie ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Zalegalizowany zostanie również pobyt ukraińskich dzieci uchodźców, które urodzą się w Polsce, Ukraińcy będą mogli podjąć pracę i otrzymają dostęp do publicznej służby zdrowia oraz edukacji.

Specustawa zakłada również wsparcie dla osób i podmiotów, które zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom z Ukrainy. Mowa tutaj o 40 zł dziennie przez maksymalnie 60 dni. Każdy uchodźca z Ukrainy otrzyma też jednorazowo 300 zł na osobę.

Źródło: PAP

Poprzedni artykułAmok i interesy
Następny artykułDebata ekspercka „Inflacja: wyzwania globalne – rozwiązania lokalne?”