fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaKrajUwaga na fałszywe opinie w sieci. Grozi za to surowa kara

Uwaga na fałszywe opinie w sieci. Grozi za to surowa kara

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty związane z handlem fałszywymi opiniami w sieci dwóm spółkom.

Po kilku miesiącach śledztwa UOKiK zebrał na tyle dużo dowodów, że mógł postawić zarzuty wprowadzania konsumentów w błąd spółkom Opinie.pro oraz SN Marketing. Firmy te zamieszczały fałszywe opinie o produktach i usługach w głównych serwisach internetowych, od Google, przez Facebooka po Tripadvisor. Z ustaleń UOKiK wynika, że jeden z przedsiębiorców oferował tworzenie fałszywych opinii hurtowo i to bez jakiegokolwiek kontaktu z ocenianym produktem lub usługą. Działanie miało być w pełni anonimowe i dyskretne.

– Renoma przedsiębiorców powinna opierać się na prawdziwych informacjach i kształtować w ramach uczciwej gry rynkowej. Działania obu spółek sprawiają, że reguły uczciwej gry zostają zakłócone. Fałszywe opinie mogą niestety wywoływać błędne wrażenie, że są autentycznymi komentarzami osób, które skorzystały z oferty – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny. – Mogą więc sztucznie zawyżać oceny, a tym samym wprowadzać w błąd i prowadzić do decyzji zakupowych, których klienci nie podjęliby, gdyby zdawali sobie sprawę, że są wymyślone i kupione. Takie działania mogą zniekształcać zachowania rynkowe przeciętnego konsumenta – dodał.

UOKiK wyjaśnia, że celem zakupu tego typu praktyk jest chęć poprawienia swojej rozpoznawalności przez przedsiębiorców. Handel opiniami odbywa się pakietowo – sprzedawanych jest nawet 200 opinii na raz, a kontrahenci rozliczają się na podstawie faktur, bez zawierania pisemnych umów. Jeśli UOKiK uzna, że spółki Opinie.pro oraz SN Marketing faktycznie dopuściły się zarzucanych im praktyk, to może nałożyć na nie kary za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów w wysokości do 10 proc. obrotu.

Działania UOKiK to efekt zeszłorocznej analizy rynku, z której wynika, że niemal połowa konsumentów obawia się kierowania fałszywymi opiniami podczas wyboru produktu lub usługi. Sam urząd apeluje również o zgłaszanie wszelkich podejrzeń dotyczących manipulowania opiniami.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA