fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaEkologiaW Polsce jest coraz mniej wody. Co możemy zrobić?

W Polsce jest coraz mniej wody. Co możemy zrobić?

Rząd planuje podjąć działania, które ograniczą niedobór wody w Polsce. Przyjęto już konkretną uchwałę.

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022-2027 z perspektywą do roku 2030”. Celem jest zwiększenie retencji wody w Polsce.

Działania rządu są podyktowane faktem, że w Polsce kurczą się zasoby wody. Zgodnie z planem złagodzone mają być skutki susz, ale też ograniczone ma zostać ryzyko powodziowe. Rząd zapowiada, że w grę wchodzi zarówno retencja sztuczna, jak i naturalna.

Nasz kraj znajduje się na przedostatnim miejscu w Europie pod względem zasobów wodnych. Na jednego mieszkańca w Polsce przypada ok. 1600 m3/rok (ilość wody odpływającej z danego kraju na jednego mieszkańca na rok). Natomiast w Europie średnia wartość ta jest prawie 3 razy większa i wynosi ok. 4500 m3/rok/osobę

– podano w rządowym komunikacie.

Kilkaset inwestycji dla retencji

W sumie rząd przewidział aż 727 inwestycji, które mają poprawić retencję wody w Polsce. Mowa tutaj o budowie 94 zbiorników retencyjnych na wodę oraz 633 obiektów, które kształtują retencję, jak np. budowle piętrzące, regulacyjne i inne. Wszystko to ma zwiększyć retencję zbiornikową i korytową, a także na terenach leśnych, rolniczych i zurbanizowanych. Do tego dochodzą działania edukacyjne, informacyjne oraz promocyjne, aby zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą oszczędzania i magazynowania wody.

Rząd liczy na to, że efektem programu będzie wzrost retencji wodnej w Polsce z 7,5 proc. (obecnie) do poziomu 15 proc. w roku 2030.

Źródło: KPRM

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA