fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaEkologiaW Polsce jest coraz mniej wody. Co możemy zrobić?

W Polsce jest coraz mniej wody. Co możemy zrobić?

Rząd planuje podjąć działania, które ograniczą niedobór wody w Polsce. Przyjęto już konkretną uchwałę.

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022-2027 z perspektywą do roku 2030”. Celem jest zwiększenie retencji wody w Polsce.

Działania rządu są podyktowane faktem, że w Polsce kurczą się zasoby wody. Zgodnie z planem złagodzone mają być skutki susz, ale też ograniczone ma zostać ryzyko powodziowe. Rząd zapowiada, że w grę wchodzi zarówno retencja sztuczna, jak i naturalna.

Nasz kraj znajduje się na przedostatnim miejscu w Europie pod względem zasobów wodnych. Na jednego mieszkańca w Polsce przypada ok. 1600 m3/rok (ilość wody odpływającej z danego kraju na jednego mieszkańca na rok). Natomiast w Europie średnia wartość ta jest prawie 3 razy większa i wynosi ok. 4500 m3/rok/osobę

– podano w rządowym komunikacie.

Kilkaset inwestycji dla retencji

W sumie rząd przewidział aż 727 inwestycji, które mają poprawić retencję wody w Polsce. Mowa tutaj o budowie 94 zbiorników retencyjnych na wodę oraz 633 obiektów, które kształtują retencję, jak np. budowle piętrzące, regulacyjne i inne. Wszystko to ma zwiększyć retencję zbiornikową i korytową, a także na terenach leśnych, rolniczych i zurbanizowanych. Do tego dochodzą działania edukacyjne, informacyjne oraz promocyjne, aby zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą oszczędzania i magazynowania wody.

Rząd liczy na to, że efektem programu będzie wzrost retencji wodnej w Polsce z 7,5 proc. (obecnie) do poziomu 15 proc. w roku 2030.

Źródło: KPRM

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA