fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajW Polsce pracuje coraz więcej obcokrajowców

W Polsce pracuje coraz więcej obcokrajowców

Prawie co piąta firma w Polsce zatrudnia obcokrajowców, a kolejne przedsiębiorstwa mają plany ich zatrudnienia.

Już 18,4 proc. firm w Polsce zatrudnia obcokrajowców – wynika z „Barometru Rynku Pracy 2024” opracowanego przez Gi Group Holding. Odsetek ten będzie rósł, bo przedsiębiorstwa w naszym kraju nie mają zamiaru rezygnować z szukania pracowników wśród obcokrajowców.

Aż 83 proc. obcokrajowców, którzy pracują w Polsce to Ukraińcy, ale pracują u nas też obywatele Białorusi, Armenii, Uzbekistanu, a nawet przybysze z dalekiej Azji. Nie brakuje też pracowników z Europy Zachodniej, np. Hiszpanów, Portugalczyków i Włochów. W sumie według Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce pracują osoby z ponad 150 krajów. Obcokrajowców zatrudniają głównie duże przedsiębiorstwa (26,5 proc.), które działają w sektorze przemysłowym lub usługowym. Wśród małych firm obcokrajowców zatrudnia zaledwie 10 proc. podmiotów. Małe zainteresowanie zatrudnieniem cudzoziemców widoczne jest też w sektorze publicznym, gdzie stanowią tylko 13,8 proc. pracujących.

Plany dalszego zatrudniania obcokrajowców mają przede wszystkim duże firmy, które są zainteresowane głównie Ukraińcami. Analitycy Gi Group Holding wskazują jednak, że rosnące koszty utrzymania i duża liczba ofert pracy sprawiają, że oczekiwania Ukraińców dotyczące warunków zatrudnienia są coraz większe, a Polska staje się dla nich jedynie przystankiem w szukaniu pracy na Zachodzie.

Ukraińcy poznali realia życia w Polsce – wiedzą, czego mogą oczekiwać. Niechętnie decydują się na ciężką pracę fizyczną, a także na opuszczanie dużych miast na rzecz mniejszych miejscowości. Są za to otwarci na zatrudnienie np. w branży e-commerce i magazynowej. Tym bardziej, że przez lata stanowiska związane m.in. z kompletowaniem zamówień czy przyjmowaniem zwrotów zostały dobrze przystosowane do obsługi przez osoby ukraińsko i rosyjskojęzyczne

– powiedział w komunikacie Maciej Pełka z Gi Group Holding.

Choć obcokrajowcy pełnią ważną rolę na polskim rynku pracy, to pracodawcy nie ukrywają, że mają też pewne trudności przy ich zatrudnianiu. Do najpoważniejszych należą problemy w integracji z polskim zespołem (66 proc.), bariery językowe (58,5 proc.) czy też różnice kulturowe (42,6 proc.).

Różnice dotyczą nie tylko tradycji i przyzwyczajeń, ale także europejskich standardów pracy, m.in. dużej automatyzacji procesów. Pierwsze dni w zaawansowanym technologicznie zakładzie produkcyjnym będą onieśmielać osoby, które nie miały takich doświadczeń. Mogą mieć trudność z szybkim wykonywaniem zadań, których nie znają. Na początku lepiej sprawdzą się w powtarzalnych czynnościach. Warto także wziąć pod uwagę, że nie wszystkie nacje, chociażby ze względu na posturę, będą predysponowane do wymagającej pracy fizycznej lub wykonywania czynności na stanowiskach niedostosowanych do ich wzrostu

– wyjaśnił Maciej Pełka.

Źródło: Gi Group Holding
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA