fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseW Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.

Analitycy PKO BP poinformowali, że w kwietniu 2023 r. w Polsce przybyło w obiegu aż 6,7 mld zł gotówki. Poza tym po raz pierwszy od kwietnia 2021 r. dynamika kredytów w naszym kraju była ujemna, a przyczynił się do tego spadek wolumenu kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych dla osób prywatnych.

Pierwsza taka sytuacja od wybuchu wojny

Przytaczane przez PKO BP dane Narodowego Banku Polskiego pokazują, że wartość podaży pieniądza M3 w kwietniu wyniosła 2 147,5 mld zł i była o 7,3 mld zł wyższa niż na koniec marca br.

Ekonomiści z PKO BP zauważyli, że więcej gotówki do obiegu w polskiej gospodarce wpłynęło tylko po upadku Lehman Brothers w 2008 r., następnie okresowo w czasie pandemii koronawirusa, a ostatnio tuż po wybuchu wojny na Ukrainie.

Pogłębił się spadek depozytów bieżących (do -17,5 mld zł), przy dalszym wzroście depozytów terminowych (o 23,8 mld zł). Głównym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu podaży pieniądza pozostają aktywa zagraniczne netto

– wyjaśniają analitycy.

Coraz mniej kredytów

W kwietniu 2023 r. spadł wolumen kredytów konsumpcyjnych (o 1,9 proc. w ujęciu rocznym) oraz mieszkaniowych dla osób prywatnych (o 5,7 proc. rok do roku).

Spadła również dynamika kredytów dla przedsiębiorstw, a najbardziej dotyczyło to kredytów obrotowych oraz kredytów inwestycyjnych.

Analitycy PKO BP zauważyli natomiast wzrost dynamiki depozytów. W porównaniu do kwietnia 2022 r. najszybciej rosły depozyty gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Dotyczy to zarówno depozytów złotowych jak i walutowych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

PPK dają Polakom olbrzymie zyski

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych zgromadzono już 20,2 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA

Największe bariery dla polskiego biznesu

Choć wiele wskazuje na to, że polską gospodarkę czeka wzrost, to jednak przedsiębiorcy wciąż widzą wiele barier, które uniemożliwiają swobodny rozwój ich biznesów.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA