fbpx
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseW Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.

Analitycy PKO BP poinformowali, że w kwietniu 2023 r. w Polsce przybyło w obiegu aż 6,7 mld zł gotówki. Poza tym po raz pierwszy od kwietnia 2021 r. dynamika kredytów w naszym kraju była ujemna, a przyczynił się do tego spadek wolumenu kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych dla osób prywatnych.

Pierwsza taka sytuacja od wybuchu wojny

Przytaczane przez PKO BP dane Narodowego Banku Polskiego pokazują, że wartość podaży pieniądza M3 w kwietniu wyniosła 2 147,5 mld zł i była o 7,3 mld zł wyższa niż na koniec marca br.

Ekonomiści z PKO BP zauważyli, że więcej gotówki do obiegu w polskiej gospodarce wpłynęło tylko po upadku Lehman Brothers w 2008 r., następnie okresowo w czasie pandemii koronawirusa, a ostatnio tuż po wybuchu wojny na Ukrainie.

Pogłębił się spadek depozytów bieżących (do -17,5 mld zł), przy dalszym wzroście depozytów terminowych (o 23,8 mld zł). Głównym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu podaży pieniądza pozostają aktywa zagraniczne netto

– wyjaśniają analitycy.

Coraz mniej kredytów

W kwietniu 2023 r. spadł wolumen kredytów konsumpcyjnych (o 1,9 proc. w ujęciu rocznym) oraz mieszkaniowych dla osób prywatnych (o 5,7 proc. rok do roku).

Spadła również dynamika kredytów dla przedsiębiorstw, a najbardziej dotyczyło to kredytów obrotowych oraz kredytów inwestycyjnych.

Analitycy PKO BP zauważyli natomiast wzrost dynamiki depozytów. W porównaniu do kwietnia 2022 r. najszybciej rosły depozyty gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Dotyczy to zarówno depozytów złotowych jak i walutowych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA