fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaFinanseW Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.

Analitycy PKO BP poinformowali, że w kwietniu 2023 r. w Polsce przybyło w obiegu aż 6,7 mld zł gotówki. Poza tym po raz pierwszy od kwietnia 2021 r. dynamika kredytów w naszym kraju była ujemna, a przyczynił się do tego spadek wolumenu kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych dla osób prywatnych.

Pierwsza taka sytuacja od wybuchu wojny

Przytaczane przez PKO BP dane Narodowego Banku Polskiego pokazują, że wartość podaży pieniądza M3 w kwietniu wyniosła 2 147,5 mld zł i była o 7,3 mld zł wyższa niż na koniec marca br.

Ekonomiści z PKO BP zauważyli, że więcej gotówki do obiegu w polskiej gospodarce wpłynęło tylko po upadku Lehman Brothers w 2008 r., następnie okresowo w czasie pandemii koronawirusa, a ostatnio tuż po wybuchu wojny na Ukrainie.

Pogłębił się spadek depozytów bieżących (do -17,5 mld zł), przy dalszym wzroście depozytów terminowych (o 23,8 mld zł). Głównym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu podaży pieniądza pozostają aktywa zagraniczne netto

– wyjaśniają analitycy.

Coraz mniej kredytów

W kwietniu 2023 r. spadł wolumen kredytów konsumpcyjnych (o 1,9 proc. w ujęciu rocznym) oraz mieszkaniowych dla osób prywatnych (o 5,7 proc. rok do roku).

Spadła również dynamika kredytów dla przedsiębiorstw, a najbardziej dotyczyło to kredytów obrotowych oraz kredytów inwestycyjnych.

Analitycy PKO BP zauważyli natomiast wzrost dynamiki depozytów. W porównaniu do kwietnia 2022 r. najszybciej rosły depozyty gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Dotyczy to zarówno depozytów złotowych jak i walutowych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

Bez żadnych ograniczeń przy cesji faktoringowej

Znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (tzw. antyzatorowa) wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ma jednak zasadniczy mankament. Umożliwia cesję wierzytelności jedynie w momencie braku terminowej zapłaty przez dużą firmę.
3 MIN CZYTANIA

Inflacja spada. Poniżej 10 proc. szybciej niż się spodziewano?

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o inflacji, które wskazują na kontynuację trendu spadkowego w ujęciu rok do roku. Prognozy są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA