fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesW polskich sklepach rośnie kradzież żywności

W polskich sklepach rośnie kradzież żywności

W ostatnim czasie w polskich sklepach spożywczych odnotowano wzrost kradzieży aż o ponad 30 proc. – wynika ze słów Renaty Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, która udzieliła wywiadu portalowi 300Gospodarka.pl.

Prezes POHiD wskazała, że w związku z inflacją i wzrostem cen zmienił się profil zakupów Polaków, a sam koszyk zakupowy znacznie się skurczył. Polacy kupują mniej, co świadczy o naszym ubożeniu. Mimo takiej sytuacji, polskie sklepy raczej nie odczują spadku obrotów, bo konsumpcja jest podtrzymywana przez obywateli Ukrainy.

Rosnące ceny towarów odbiły się również na wzroście liczby kradzieży w polskich sklepach.

– Niestety tak się dzieje, mamy do czynienia ze wzrostem kradzieży. I niestety procedowany w parlamencie pomysł zwiększenia kwoty, od której kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem z 500 zł do 800 zł nasili ten trend. Jest to 60-procentowy wzrost! – powiedziała Renata Juszkiewicz w wywiadzie dla 300Gospodarka.pl. – To jest niedopuszczalne, bo daje przyzwolenie dla złodziei i grup przestępczych żeby kraść jeszcze więcej – dodała.

Przedstawicielka branży wskazała, że dzisiaj kradzieży podstawowych produktów żywnościowych jest bezprecedensowo dużo, a według danych Komendy Głównej Policji wzrost przekracza nawet 30 proc.

Renata Juszkiewicz powiedziała również, że obecnie polskie sklepy wykorzystują zapasy, które zostały im po pandemii i raczej nie robią zapasów na trudniejsze czasy. Ich celem jest utrzymanie cen na jak najniższym poziomie, choć jest to trudne, bo drożeje praktycznie wszystko – od energii, przez surowce, aż po transport.

Źródło: 300gospodarka.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA