fbpx
wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesW sektorze MŚP znowu niebezpiecznie narastają zatory płatnicze

W sektorze MŚP znowu niebezpiecznie narastają zatory płatnicze

W mniejszych firmach znowu dają o sobie znać problemy z płatnościami od kontrahentów. Nie dajmy sobie wmówić, że jest to wyłącznie wina Putina czy innego „Tuska”. Sezon wakacyjny z pewnością nie sprzyja terminowemu regulowaniu faktur, na co nakłada się rosnąca niepewność, co do dalszych losów gospodarki...

Zatory płatnicze dają o sobie znać zwłaszcza w przemyśle i sektorze transportowym – wynika z cyklicznego badania „skaner MŚP”, które przeprowadza BIG Infomonitor. Problem z regulowaniem faktur w ciągu ostatniego pół roku sygnalizuje obecnie aż 37 proc. przedsiębiorców. To dużo, zważywszy na to, że przedsiębiorcy oczekiwali znacznie lepszej koniunktury po „odtrąbionym” w zeszłym roku końcu pandemii najsłynniejszego wirusa. Obecna sytuacja zaczyna się im znowu kojarzyć z koronawirusowym szaleństwem roku 2021, a w zasadzie skutkami głębokich i często bezmyślnych lockdownów, które przygniotły małe i średnie przedsiębiorstwa oraz dociążyły osoby prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek.

Będzie jeszcze gorzej?

– Wydaje się, że nadszedł czas, kiedy to problemy przedsiębiorców będą się pogłębiać z powodu wojny i inflacji – uważa Sławomir Grzelczak, prezes Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Z badania firmy wynika, że na opóźnienia w terminowym spływie należności skarżą się zwłaszcza firmy małe i średnie przedsiębiorstwa, przede wszystkim producenckie. Najmniej odczuwają problemy z płatnościami przedsiębiorcy z branży usługowej, która nadal trzyma się dość mocno. Wyjątkiem niechlubnym jest handel, gdzie opóźnienia przekraczające 60 dni przez ostatnie sześć miesięcy sygnalizowała w III kwartale już połowa firm (wzrost o 7 pkt. proc. względem II kwartału 2022).

Najgorzej jest jednak w przemyśle. Koresponduje to z wyraźnym słabnięciem koniunktury gospodarczej (tu na przeterminowane płatności skarży się też już niemal co drugi przedsiębiorca). Równie niepokojąca sytuacja jest w transporcie (37 proc. firm), co można łączyć także z utrzymującymi się problemami w łańcuchach dostaw z Azji.

Raz, dwa, trzy – (nie)płacisz ty

– Dziś przedsiębiorcy zwracają uwagę, że właściwie trudno im przewidzieć, z której strony są zagrożeni brakiem płatności i który ze zleceniodawców nie zapłaci na czas lub wcale – mówi prezes Sławomir Grzelczak.

Po pierwszej połowie roku w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz w bazie informacji kredytowych Biura Informacji Kredytowej zidentyfikowano zaległości 313,4 tys. aktywnych, zawieszonych oraz zamkniętych przedsiębiorstw.

Siła polskiej przedsiębiorczości

Niestety wartość długów od marca do czerwca 2022 r. przyrosła o ponad 273 mln złotych, zamykając się kwotą 38,24 mld zł. Niechlubnym liderem rankingu tworzących zatory jest branża, która ostatnie lata mogła zaliczyć do udanych, czyli budownictwo. Należy zauważyć też, że te firmy, które miały już kłopoty podczas tzw. pandemii, mają je nadal, często nawet w jeszcze większym nasileniu. Dla wielu przedsiębiorców bolesnym uderzeniem była także konieczność zwrotu pieniędzy, które otrzymali w ramach „tarcz”.

Na co można w tej chwili liczyć? Może tylko na nadzwyczajną (jak dotąd) umiejętność adaptacji polskich przedsiębiorców do szybko zmieniających się warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA