W kwietniu 2022 r. przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6626,43 zł, czyli było wyższe o 14,1 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Ekonomiści z departamentu analiz ekonomicznych PKO BP zauważyli, że dynamika wzrostu płac przebiła rekord z 2008 r.
„Płace po raz kolejny przyspieszyły powyżej dynamiki rosnącej inflacji, a ich poziom (…) coraz mocniej odchyla się od przedpandemicznego trendu wzrostowego, wskazując na nasilenie żądań płacowych” – wskazali analitycy PKO BP.
W ujęciu sektorowym zarobki najsilniej rosły w transporcie i gospodarce magazynowej, gdzie w ciągu roku urosły aż o 24,3 proc., a także w rolnictwie – wzrost rzędu 19,2 proc. Wysoką dynamikę wynagrodzeń odnotowano też w działalności kulturalnej i rozrywkowej (18,9 proc.) oraz w zakwaterowaniu i gastronomii (17,4 proc.), co według analityków PKO BP jest spowodowane przyspieszającą inflacją.
Zdaniem ekspertów z PKO BP szybki wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw może być dowodem na rozkręcanie się spirali cenowo-płacowej.
„Dla oceny tego zjawiska w skali całej gospodarki istotne jest jednak, co się dzieje z płacami w sektorze publicznym oraz w mikroprzedsiębiorstwach (sektor przedsiębiorstw to zaledwie 6,5 mln z ok. 16 mln pracujących w gospodarce). Tymczasem dane za pierwszy kwartał 2022 pokazały, że dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniosła 9,7 proc. r/r wobec 11,2 proc. r/r w sektorze przedsiębiorstw” – napisali ekonomiści banku.
PAP