fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseWakacje kredytowe umocnią inflację?

Wakacje kredytowe umocnią inflację?

Konfederacja Lewiatan apeluje do władz, aby planowane wakacje kredytowe były skierowane wyłącznie do najbardziej potrzebujących.

Przedstawiciele pracodawców wskazują, że jeśli z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać wszyscy kredytobiorcy, to może to podkopać walkę z inflacją.

– Jako wyjściowy punkt dyskusji można wskazać chociażby wymóg, aby kredytobiorca ponosił miesięczne koszty obsługi kredytu w wysokości przekraczającej 65 proc. dochodów osiąganych miesięcznie przez jego gospodarstwo domowe oraz posiadał mieszkanie wyłącznie na własne potrzeby – powiedział Adrian Zwoliński, ekspert ds. rynku finansowego i prawa korporacyjnego Lewiatana. – Celem powinno być udzielenie wsparcia konsumentowi w wyjątkowo trudnej sytuacji, a nie inwestorowi – podkreślił.

Analityk podkreślił, że w czasach niepewności gospodarczej i wysokiej inflacji przekraczającej już 12 proc. nie można kierować się tylko hasłami sprawiedliwości społecznej i projektując wszelkie programy pomocowe należy zastanowić się również nad ich ewentualnymi konsekwencjami. Zdaniem Adriana Zwolińskiego w przypadku wakacji kredytowych takiej analizy rząd nie przedstawił. Ekspert mówi wprost, że wakacje kredytowe możliwe dla wszystkich to działanie wyjątkowo „proinflacyjne” i dlatego powinno ono być skrojone na miarę, czyli dla najbardziej potrzebujących.

– Trudno byłoby dostrzec ekonomiczny sens rozwiązania, w którym bank centralny stara się ugasić ogień inflacji, a rząd dolewa do niego oliwy – podsumował komentator Lewiatana.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

PPK dają Polakom olbrzymie zyski

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych zgromadzono już 20,2 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA