fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesWarto zadbać o informatyczne zabezpieczenie firmy

Warto zadbać o informatyczne zabezpieczenie firmy

Także małe i średniej wielkości firmy powinny zadbać w swojej działalności o bezpieczeństwo IT, w tym o zabezpieczenie przeprowadzanych transakcji. Zwłaszcza, jeśli firma ma unikatowe produkty, system sprzedaży, czy po prostu wiedzę, której nie posiada konkurencja. Tymczasem nadal wielu przedsiębiorców lekceważy cyberbezpieczeństwo uważając, że jest to kosztowna i niepotrzebna rzecz.

Podczas gdy dwuskładnikowe uwierzytelnienie stało się standardem w korporacjach, wielu mniejszych przedsiębiorców uważa ten sposób zabezpieczania transakcji za niepotrzebny. Zaledwie 28 proc. właścicieli małych i średnich firm stosuje dwuskładnikowe uwierzytelnienie w oprogramowaniu używanego sprzętu biurowego i urządzeniach sieciowych – wynika z najnowszego badania Cyber Readiness Institute. Niemal co trzeci przedsiębiorca przyznaje, że posiada w firmie jakąś politykę bezpieczeństwa informatycznego. Nie używa jednak bardzo potrzebnego obecnie dwuskładnikowego uwierzytelnienia, tzw. MFA, nazywanego także wielopoziomowym uwierzytelnieniem transakcji. Tylko jedna czwarta małych i średnich przedsiębiorców badanych przez Cyber Readiness Institute deklaruje, że wymaga, aby ich pracownicy używali do logowania MFA.

Globalny problem

O cyberbezpieczeństwo przepytano przedsiębiorców prowadzących małe i średnie firmy w USA, Australii, Azji oraz w Europie, o rocznych przychodach poniżej 250 tysięcy dolarów. Okazało się, że ponad połowa z nich nie wie nawet, co to jest MFA i jakie wiążą się z nim korzyści.

– Brak elementarnej wiedzy na temat bezpieczeństwa jest poważnym problemem w przypadku małych i średnich firm. Dzieje się tak, bowiem mniejsze przedsiębiorstwa często nie zatrudniają specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Czasami kwestiami zabezpieczeń IT zajmuje się administrator systemów, mający na głowie wiele innych zadań, ale bywa też, że w MŚP nie ma w ogóle osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Przedsiębiorcy wiele ryzykują

Firmy przyznają się do niewystarczającego zabezpieczenia swoich baz danych oraz do używania niepewnego oprogramowania finansowo-księgowego i do obsługi HR. Niezabezpieczone – lub niewystarczająco zabezpieczone – są także firmowe konta w mediach społecznościowych, programy do obsługi poczty e-mail i kalendarzy oraz aplikacje zwiększające wydajność i dające zdalny dostęp do transakcji. Kusi to hakerów, często działających na zlecenie konkurencji, do wykradania firmowych informacji, a także oszustów, zręcznie przechwytujących zlecone zapłaty za towary czy usługi.

Jak chronić transakcje?

Ci przedsiębiorcy, którzy dbają o bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji, wskazują na używane najczęściej sposoby ich zabezpieczenia. Są to: tak zwany push na telefon lub drugi (alternatywny) adres e-mail, jednorazowe hasła, stosowanie urządzeń bazujących na tokenie, stosowanie automatycznie generowanych kodów uwierzytelniających transakcję i coraz częściej biometrii oraz wyspecjalizowanych aplikacji uwierzytelniających.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA