fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseWciąż są dostępne pieniądze mające wzmocnić mniejsze firmy

Wciąż są dostępne pieniądze mające wzmocnić mniejsze firmy

Rolnicy, ale także i inni przedsiębiorcy mogą skorzystać z dostępnych środków na wsparcie działalności. Są także pieniądze m.in. na rozwój uczelni wyższych oraz niepublicznych zakładów zdrowotnych.

Rolnicy nadal mogą składać wnioski o dofinansowanie rozwoju małych gospodarstw w ramach tzw. Planu Strategicznego dla WPR 2023–2027. Propozycja została zaadresowana do mikro-, małych i średniej wielkości firm, które w przypadku rolnictwa oznaczają posiadanie przez przedsiębiorcę rolnego nie więcej niż 300 ha ziemi lub gospodarstwa o wartości nie wyższej niż 25 tys. euro, a także miesięczne przychody w wysokości najmniej 5 tys. złotych.

W biznesplanie oczekuje się od rolnika przedstawienia planu zwiększenia potencjału rozwojowego gospodarstwa. Pieniądze mogą być przeznaczone na inwestycje w budynki gospodarskie i ich wyposażenie. Ale nie tylko – także na nowe maszyny rolnicze, a nawet na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania potrzebnego przy zarządzaniu gospodarstwem.

Kwota wsparcia wynosi od 100 do 120 tys. złotych (w tym drugim przypadku dla tzw. gospodarstw ekologicznych). Na jedno gospodarstwo rolnik będzie mógł uzyskać: 80 proc. całości kwoty (I rata) i 20 proc. (II rata).

Wnioski o wsparcie przyjmuje ARiMR, wyłącznie za pośrednictwem PUE, jeszcze do 27 października tego roku.

Wsparcie usług społecznych i zdrowotnych

Ten konkurs jest adresowany nie tylko do przedsiębiorstw różnej wielkości oraz do różnego rodzaju uczelni wyższych, nie tylko publicznych. Został on także skierowany do niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej. Współfinansowany jest w 90 proc. ze środków Funduszy Europejskich dla Łódzkiego na lata 2021-2027.

Całkowita kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach tego konkursu wynosi 100 mln zł, a pieniądze są przeznaczone na dotacje w dwóch obszarach: „rozwój usług społecznych” oraz „podnoszenie kwalifikacji i kompetencji pracowników pomocy i integracji społecznej”.

Środki finansowe będzie można wykorzystać na tworzenie mieszkań wspomaganych, czyli takich, które przygotowują niepełnosprawne osoby do prowadzenia samodzielnego życia.

Pieniądze wolno przeznaczyć także na tzw. treningi gospodarowania własnymi pieniędzmi lub terapię psychologiczną dla przebywających na stałe w zakładach opiekuńczych, np. w domach pomocy społecznej. Na dotację mogą też liczyć projekty, które mają na celu podniesienie kwalifikacji pracowników opieki, w tym szkolenia, warsztaty oraz studia podyplomowe.

Z Programu Polska Wschodnia

Program Polska Wschodnia na lata 2021-2027 uchodzi – pomimo pojawiających się zastrzeżeń co do efektywności wydawania środków – jest postrzegany jako sukces. Kwota 2,65 mld euro (ok. 12 mld zł) jest rozdzielana w ogłaszanych konkurach w pięciu województwach oraz w części województwa mazowieckiego (bez Warszawy i dziewięciu okolicznych powiatów). Pieniądze są wydatkowane zwłaszcza na poprawę infrastruktury transportowej, na dofinansowanie automatyzacji i robotyzacji produkcji w firmach. Na wsparcie mogą liczyć także start-upy oraz przedsiębiorcy z branży turystycznej.

Więcej bieżących informacji: fepw.gov.pl/

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Drobni przedsiębiorcy mają coraz więcej długów i próbują je restrukturyzować

Nawet nie upadłości firm, bo na ich miejsce wciąż powstają nowe, ale rosnąca niewypłacalność przedsiębiorców (a nawet całych sektorów) i prowadzone restrukturyzacje powinny stać się sygnałem alarmowym dla gospodarczych decydentów.
2 MIN CZYTANIA