fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaFinanseWciąż są dostępne pieniądze mające wzmocnić mniejsze firmy

Wciąż są dostępne pieniądze mające wzmocnić mniejsze firmy

Rolnicy, ale także i inni przedsiębiorcy mogą skorzystać z dostępnych środków na wsparcie działalności. Są także pieniądze m.in. na rozwój uczelni wyższych oraz niepublicznych zakładów zdrowotnych.

Rolnicy nadal mogą składać wnioski o dofinansowanie rozwoju małych gospodarstw w ramach tzw. Planu Strategicznego dla WPR 2023–2027. Propozycja została zaadresowana do mikro-, małych i średniej wielkości firm, które w przypadku rolnictwa oznaczają posiadanie przez przedsiębiorcę rolnego nie więcej niż 300 ha ziemi lub gospodarstwa o wartości nie wyższej niż 25 tys. euro, a także miesięczne przychody w wysokości najmniej 5 tys. złotych.

W biznesplanie oczekuje się od rolnika przedstawienia planu zwiększenia potencjału rozwojowego gospodarstwa. Pieniądze mogą być przeznaczone na inwestycje w budynki gospodarskie i ich wyposażenie. Ale nie tylko – także na nowe maszyny rolnicze, a nawet na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania potrzebnego przy zarządzaniu gospodarstwem.

Kwota wsparcia wynosi od 100 do 120 tys. złotych (w tym drugim przypadku dla tzw. gospodarstw ekologicznych). Na jedno gospodarstwo rolnik będzie mógł uzyskać: 80 proc. całości kwoty (I rata) i 20 proc. (II rata).

Wnioski o wsparcie przyjmuje ARiMR, wyłącznie za pośrednictwem PUE, jeszcze do 27 października tego roku.

Wsparcie usług społecznych i zdrowotnych

Ten konkurs jest adresowany nie tylko do przedsiębiorstw różnej wielkości oraz do różnego rodzaju uczelni wyższych, nie tylko publicznych. Został on także skierowany do niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej. Współfinansowany jest w 90 proc. ze środków Funduszy Europejskich dla Łódzkiego na lata 2021-2027.

Całkowita kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach tego konkursu wynosi 100 mln zł, a pieniądze są przeznaczone na dotacje w dwóch obszarach: „rozwój usług społecznych” oraz „podnoszenie kwalifikacji i kompetencji pracowników pomocy i integracji społecznej”.

Środki finansowe będzie można wykorzystać na tworzenie mieszkań wspomaganych, czyli takich, które przygotowują niepełnosprawne osoby do prowadzenia samodzielnego życia.

Pieniądze wolno przeznaczyć także na tzw. treningi gospodarowania własnymi pieniędzmi lub terapię psychologiczną dla przebywających na stałe w zakładach opiekuńczych, np. w domach pomocy społecznej. Na dotację mogą też liczyć projekty, które mają na celu podniesienie kwalifikacji pracowników opieki, w tym szkolenia, warsztaty oraz studia podyplomowe.

Z Programu Polska Wschodnia

Program Polska Wschodnia na lata 2021-2027 uchodzi – pomimo pojawiających się zastrzeżeń co do efektywności wydawania środków – jest postrzegany jako sukces. Kwota 2,65 mld euro (ok. 12 mld zł) jest rozdzielana w ogłaszanych konkurach w pięciu województwach oraz w części województwa mazowieckiego (bez Warszawy i dziewięciu okolicznych powiatów). Pieniądze są wydatkowane zwłaszcza na poprawę infrastruktury transportowej, na dofinansowanie automatyzacji i robotyzacji produkcji w firmach. Na wsparcie mogą liczyć także start-upy oraz przedsiębiorcy z branży turystycznej.

Więcej bieżących informacji: fepw.gov.pl/

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA