fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatWenecja chce ograniczyć liczbę gości i wprowadza podatek od jednodniowych turystów

Wenecja chce ograniczyć liczbę gości i wprowadza podatek od jednodniowych turystów

Włoska Wenecja jest jednym z najbardziej popularnych miast na świecie. Rocznie odwiedza ją 26-30 milionów turystów.

Wenecja zmaga się z niszczycielskimi powodziami, zanieczyszczeniami, wypadkami z udziałem statków wycieczkowych i z hordami turystów zaśmiecających najpopularniejsze miejsca. W ubiegłym roku miasto ogłosiło, że stopniowo zacznie minimalizować liczbę statków wycieczkowych, a także gości zwiedzających historyczne centrum miasta. O ile szybko udało się ograniczyć liczbę statków, o tyle to portowe włoskie miasto wciąż zmaga się z tabunem odwiedzających. Aby zmniejszyć liczbę tzw. jednodniowych turystów władze zdecydowały się wprowadzić nowy podatek.

Opłaty za krótki pobyt

Od wiosny 2024 r. Wenecja wprowadzi nowy system, w ramach którego jednodniowi turyści będą musieli zapłacić nowy podatek. W przeciwieństwie do istniejącego już podatku turystycznego, który muszą opłacić osoby zamierzające nocować w mieście (1-5 euro), nowa opłata obejmie takich turystów, którzy nie zamierzają zatrzymać się w hotelu i opuszczą miasto w dniu przyjazdu.

Aby zapłacić nowy podatek turyści będą musieli zarejestrować się z wyprzedzeniem na stronie internetowej, która zostanie stworzona specjalnie w tym celu, a podczas płatności online otrzymają kod QR. W centrum miasta goście będą mogli zostać poproszeni o pokazanie kodu QR, więc warto będzie mieć go pod ręką w telefonie. Nowa opłata – w wysokości 5 euro – będzie obowiązkowa dla osób odwiedzających historyczne centrum Wenecji, ale z wyłączeniem innych części miasta i okolicznych wysp. Turyści nocujący (którzy są już zobowiązani do uiszczenia podatku turystycznego), dzieci poniżej 14. roku życia, mieszkańcy regionu Veneto, członkowie rodzin osób mieszkających w mieście, osoby pracujące lub studiujące w Wenecji oraz sportowcy biorący udział w zawodach nie będą musieli uiszczać tej dodatkowej opłaty. Wszystkie te osoby będą jednak musiały się zarejestrować, aby otrzymać kody QR, choć w tych przypadkach będą one bezpłatne.

System kontroli ruchu turystycznego

System pobierania opłaty w wysokości 5 euro za wjazd do miasta, będący nowością na poziomie międzynarodowym, zostanie wprowadzony w celu kontrolowania ogromnego przepływu turystów, którego doświadcza Wenecja. Odwiedza ją rocznie ok. 30 milionów turystów, z których ponad dwie trzecie przyjeżdża tylko na jeden dzień i nie zostaje na noc. Dlatego też włoski rząd już w 2019 r. zaproponował nowy podatek, zgodnie zresztą z sugestią lokalnych władz Wenecji. Wprowadzenie tej taryfy zostało – z powodu pandemii  – przełożone, ale ostatecznie wejdzie ona w życie w przyszłym roku, na okres próbny. W tej początkowej fazie zostaną wybrane konkretne daty, w których spodziewany jest szczególnie wysoki przepływ turystów. W ten sposób władze mają nadzieję spowodować, że przyjazdy gości będą bardziej rozłożone w czasie, a wielu z nich wybierze mniej zatłoczone terminy. Jeśli system się sprawdzi, celem jest wprowadzenie podatku na stałe.

Lokalne władze i wielu mieszkańców obawia się o integralność samej Wenecji, która musi zmagać się z dużymi tłumami turystów w najbardziej kluczowych obszarach miasta, szczególnie w niektórych porach roku. Ponadto przez lata zwiększyła się liczba łodzi, które wywołują fale, a te powodują erozję kultowych weneckich budynków. UNESCO również wyraziło zaniepokojenie ochroną miasta, które uważa za zagrożone w dużej mierze przez konsekwencje masowej turystyki.

źródło: elconfidencial.es
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA