Bank Gospodarstwa Krajowego mocno zwiększył środki w Funduszu Gwarancji Kryzysowych – z 5,5 mld zł do aż 30 mld zł.

fundusz pożyczkowy wsparcia płynności mśp - grafika wpisu
Pixabay

Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w programie pomocowym dotyczące budżetu Funduszu Gwarancji Kryzysowych, z którego Bank Gospodarstwa Krajowego udziela gwarancji spłat zobowiązań. W efekcie znacznie więcej przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z kredytów lub faktoringu. BGK odpowiada w ten sposób na skutki kryzysu wywołanego rosyjską agresją na Ukrainę.

– Dodatkowe środki, o które postarał się BGK, to szansa dla wielu przedsiębiorstw, w tym m.in. ciepłowni. Gwarancje płynnościowe pozwolą zwiększyć finansowanie obrotowe dla tego sektora, aby pokryć rosnące ceny surowców. Część pieniędzy będzie mogła wesprzeć inwestycje, np. budowę nowych źródeł wytwórczych – powiedział Radosław Kwiecień, członek zarządu BGK. – Transformacja sektora energetycznego jest kluczowym celem bezpieczeństwa strategicznego, jednego z programów modelu biznesowego BGK – dodał.

BGK przypomniał, że produkty gwarancyjne udzielane z Funduszu Gwarancji Kryzysowych BGK to gwarancje płynnościowe i na inwestycje oraz gwarancje spłaty limitów faktoringowych.

W komunikacie BGK wyjaśniono, że gwarancja płynnościowa i na inwestycje pozwala zabezpieczyć spłatę kredytu udzielonego średniemu lub dużemu przedsiębiorcy przez bank współpracujący z BGK.

„Kredyt może być przeznaczony na bieżące finansowanie działalności gospodarczej lub finansowanie wydatków inwestycyjnych. Może pokryć do 80 proc. kwoty i sięgać maksymalnie 200 mln zł. Prowizja, której wysokość kształtuje się poniżej stawek rynkowych, zależy od wielkości przedsiębiorstwa korzystającego z gwarancji. Maksymalna kwota kredytu lub sumy kredytów objętych gwarancją może wynosić maksymalnie 250 mln zł” – napisano.

Z kolei gwarancja spłaty limitów faktoringowych zabezpiecza spłatę limitu faktoringowego przyznanego przez faktora. Mogą z niej korzystać przedsiębiorcy niezależnie od wielkości, z wyłączeniem instytucji finansowych.

Źródło: BGK

Poprzedni artykułUstawka
Następny artykułPort w Gdańsku bije rekordy