fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseMiliarderzy są coraz bogatsi, ale społeczeństwa także

Miliarderzy są coraz bogatsi, ale społeczeństwa także

Eksperci Instytutu Misesa mają własną interpretację konkluzji płynących z najnowszego raportu Oxfam International, według którego pięciu najbogatszych ludzi na świecie ponaddwukrotnie zwiększyło swój majątek od 2020 r., a jeden procent ludzi zgromadził dwa razy więcej majątku od całej reszty świata.

Według raportu Oxfamu (Oksfordzkiego Komitetu Pomocy Głodowi) https://www.oxfam.org/en/press-releases/richest-1-bag-nearly-twice-much-wealth-rest-world-put-together-over-past-two-years) jeszcze w 2020 r. pięciu najbogatszych ludzi (i ich rodziny) na świecie posiadało majątek o łącznej wartości 405 mld dolarów. Do dziś zdołali zgromadzić ponad dwa razy więcej, akumulując 869 mld dolarów. W tym samym czasie prawie pięć miliardów najuboższych ludzi na świecie zbiedniało o kolejne 20 mld dolarów.

Czy z tego można wyciągnąć wniosek, że najbogatsi po prostu wysysają kasę z biedniejszych? Okazuje się, że niekoniecznie jest to wniosek prawdziwy.

Zmanipulowane dane?

Zdaniem ekspertów Instytutu Misesa, Oxfam do swoich badań dobiera dane tak, aby pasowały do z góry założonej tezy o pazerności i bezwzględności ludzi bardzo bogatych. Rok 2020 został wybrany celowo przez oksfordzki komitet jako rok startowy do porównań, bo był to czas ogromnego krachu na światowych giełdach. Po krachu natomiast – jak to zwykle bywa – przyszło odbicie, lecz „baza” do tego odbicia była przecież wyjątkowo niska. To sprawiło – zdaniem Instytutu Misesa – że w porównaniu z 2020 r. późniejsze zyski superbogatych wydały się być wyjątkowo wysokie.

Jednocześnie eksperci Instytutu zwracają uwagę na fakt, że liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie na całym świecie w 2023 r. wyraźnie spadła, co już nie pasuje do powtarzanej przez Oxfam tezy o „pięciu miliardach najbiedniejszych”.

Więcej superbogatych i mniejsze ubóstwo?

Oxfam sugeruje też korelację między zwiększającym się bogactwem nielicznych a rosnącym ubóstwem licznych. Również i to spostrzeżenie nie znajduje potwierdzenia w faktach.

Według danych Banku Światowego w 2000 r. w skrajnym ubóstwie żyło 28 proc. światowej populacji. Obecnie jest to tylko… 8,5 proc. W tym samym okresie liczba miliarderów (dolarowych – przyp. red.) na świecie wzrosła z 470 aż do 2640, a tylko niewielka część tego wzrostu była wynikiem doliczenia inflacji do majątków. Co interesujące, w krajach, w których ubóstwo spadało najbardziej, również najszybciej rosła liczba miliarderów. Przykładowo: w 1981 r. 88 proc. chińskiej populacji żyło w skrajnym ubóstwie, a dziś jest to mniej niż jeden proc.! W tym samym czasie liczba miliarderów w Chinach wzrosła dynamiczniej niż gdziekolwiek indziej na świecie – z 0 do 562 i jeszcze tylko w USA żyje ich więcej niż w Chinach.

Zdaniem ekspertów Instytutu Misesa powód zarówno wzrostu liczby miliarderów na świecie jak i spadku ubóstwa, jest jeden i ten sam – jest nim wzrost gospodarczy w warunkach rosnącej wolności gospodarczej.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA