fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatWojna o smartfony: Huawei kontra Apple

Wojna o smartfony: Huawei kontra Apple

Akcje Apple spadają drugi dzień z rzędu po doniesieniach, że chińskim pracownikom rządowym zakazano używania iPhone'ów. Wycena giełdowa firmy spadła w ciągu ostatnich dwóch dni o ponad 6 proc., czyli prawie 200 mld dolarów. Sprawa ta to wyraz chińsko-amerykańskiej rywalizacji technologicznej.

Dziennik „Wall Street Journal” („WSJ”) podał, że Pekin nakazał urzędnikom agencji rządowych, aby nie przynosili iPhone’ów do biura ani nie używali ich do pracy. Następnego dnia Bloomberg News stwierdził, że zakaz może zostać nałożony także na pracowników przedsiębiorstw państwowych i agencji wspieranych przez rząd.

Źródła „WSJ” podały, że w ostatnich tygodniach przełożeni przekazali chińskim urzędnikom instrukcje, aby nie używali iPhone’ów. Ograniczenia nałożono także na inne urządzenia zagranicznych marek. Gazeta podaje, że w niektórych agencjach iPhone był już zakazany, ale źródła sugerują, że obecnie ten zakaz został rozszerzony.

Chiński rząd nie skomentował sprawy

Sprawa ta jest wyrazem rywalizacji technologicznej. Amerykanie nałożyli już kilka lat temu ograniczania na chińskie firmy telekomunikacyjne, m.in. na Huawei i zakazali wielu chińskich aplikacji na urządzaniach rządowych.

Doniesienia o zakazie pojawiły się przed premierą iPhone’a 15, która ma nastąpić 12 września. Kilka dni temu Huawei przedstawił swój najnowszy smartfon Mate 60 Pro, który wywołał zaniepokojenie Amerykanów związane z zaawansowaniem jego procesora (Amerykanie wprowadzili w zeszłym roku ograniczenia eksportu najbardziej zaawansowanych chipów do Chin).

Chiny są trzecim co do wielkości rynkiem technologicznego Apple, generującym 18 proc. jego całkowitych przychodów w zeszłym roku. To właśnie tam wytwarzana jest większość produktów Apple przez jego największego dostawcę, firmę Foxconn. Ostatnio Apple zwiększyło produkcję w Indiach.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA