fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatWojna o smartfony: Huawei kontra Apple

Wojna o smartfony: Huawei kontra Apple

Akcje Apple spadają drugi dzień z rzędu po doniesieniach, że chińskim pracownikom rządowym zakazano używania iPhone'ów. Wycena giełdowa firmy spadła w ciągu ostatnich dwóch dni o ponad 6 proc., czyli prawie 200 mld dolarów. Sprawa ta to wyraz chińsko-amerykańskiej rywalizacji technologicznej.

Dziennik „Wall Street Journal” („WSJ”) podał, że Pekin nakazał urzędnikom agencji rządowych, aby nie przynosili iPhone’ów do biura ani nie używali ich do pracy. Następnego dnia Bloomberg News stwierdził, że zakaz może zostać nałożony także na pracowników przedsiębiorstw państwowych i agencji wspieranych przez rząd.

Źródła „WSJ” podały, że w ostatnich tygodniach przełożeni przekazali chińskim urzędnikom instrukcje, aby nie używali iPhone’ów. Ograniczenia nałożono także na inne urządzenia zagranicznych marek. Gazeta podaje, że w niektórych agencjach iPhone był już zakazany, ale źródła sugerują, że obecnie ten zakaz został rozszerzony.

Chiński rząd nie skomentował sprawy

Sprawa ta jest wyrazem rywalizacji technologicznej. Amerykanie nałożyli już kilka lat temu ograniczania na chińskie firmy telekomunikacyjne, m.in. na Huawei i zakazali wielu chińskich aplikacji na urządzaniach rządowych.

Doniesienia o zakazie pojawiły się przed premierą iPhone’a 15, która ma nastąpić 12 września. Kilka dni temu Huawei przedstawił swój najnowszy smartfon Mate 60 Pro, który wywołał zaniepokojenie Amerykanów związane z zaawansowaniem jego procesora (Amerykanie wprowadzili w zeszłym roku ograniczenia eksportu najbardziej zaawansowanych chipów do Chin).

Chiny są trzecim co do wielkości rynkiem technologicznego Apple, generującym 18 proc. jego całkowitych przychodów w zeszłym roku. To właśnie tam wytwarzana jest większość produktów Apple przez jego największego dostawcę, firmę Foxconn. Ostatnio Apple zwiększyło produkcję w Indiach.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Indie zyskują inwestycje kosztem Chin

Z raportu firmy analitycznej Rhodium Group wynika, że ​​firmy amerykańskie i europejskie przenoszą inwestycje z Chin na inne rynki rozwijające się, przy czym zdecydowana większość kapitału zagranicznego przenosi się do Indii, a w dalszej kolejności do Meksyku, Wietnamu i Malezji.
2 MIN CZYTANIA

Alternatywa dla chińskiego Jedwabnego Szlaku? Powstaje szlak Indie-Bliski Wschód-Europa

Prezydent USA Joe Biden wraz z przywódcami Indii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosili na szczycie G20 w Indiach uruchomienie nowego szlaku handlowego łączącego Indie z Bliskim Wschodem i Europą za pośrednictwem kolei i portów. Biały Dom stwierdził, że projekt zapoczątkuje „nową erę komunikacji (connectivity)”.
2 MIN CZYTANIA