fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesWojny przedsiębiorców

Wojny przedsiębiorców

Jakie mogą być obecnie nastroje małych i średniej wielkości firm? No jakie, jak sądzicie? Skoro symbolem walki o przetrwanie w lockdownie staje się bitwa o lokal „Face 2 Face” w Rybniku.

Do walki z jego właścicielem oraz z klientami otwartego wbrew obostrzeniom epidemicznym lokalu zaangażowano znaczące siły urzędnicze oraz policyjne. W ten oto sposób o Marcinie Kozie, zatrzymanym przez policję, nieznanym dotąd szerzej właścicielu rybnickiego lokalu, usłyszała cała Polska. Uruchomiono przeciwko niemu całą machinę prawną.
Po przesłuchaniu przez śledczych Marcin Koza został zwolniony.

– Zostały zastosowane wobec niego środki o charakterze wolnościowych. Dostał dozór policyjny i nakaz powstrzymywania się od działalności gospodarczej w lokalu, czyli organizowania wszelkich rodzajów imprez, zabaw i podnajmu lokalu pod inne cele – mówi Joanna Smorczewska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Prokurator nie zdecydował, aby zastosować jakikolwiek środek o charakterze finansowym. Uznał, że taki środek w sytuacji, w jakiej znajdują się przedsiębiorcy, byłby zbyt dolegliwy – dodaje.

– Będziemy kwestionować tę zasadność, legalność, prawidłowość czynności, które były wczoraj wobec pana Marcina zastosowane. Zostanie złożone zażalenie na zatrzymanie – daje odpór reprezentująca przedsiębiorcę przed prokuraturą w Gliwicach, mec. Anna Radajewska.

Marcinowi Kozie ma zostać postawiony zarzut z artykułu 165, par. 1, pkt. 1 KK. Jest to „sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego”. Wpisując w Google nazwę jego klubu muzycznego (Face 2 Face) dowiadujemy się jednak, że co prawda dziś lokal jest zamknięty, ale otwarcie nastąpi… w piątek). Czy Marcin Koza trafi na galery, czy sąd się jednak nad nim zlituje? Bo przecież prowadzi swój biznes, by nie zbankrutować. By przeżyć.

Otwierają, bo nie chcą upaść

Z badania Keralla Research dla BIG InfoMonitor, przeprowadzonego w styczniu br. wynika, że prawie 11 proc. MŚP już w 2020 r. stanęło przed widmem bankructwa. Mówiły o tym najczęściej mikro i małe firmy. W tym roku bankructwa boi się aż 36 proc. przedsiębiorstw, z czego 14 proc. uważa, że to ryzyko jest wysokie.
– Wsparcie publiczne i lockdown przychodzą w momencie, kiedy firmy są już bardzo wyczerpane wcześniejszymi okresami obostrzeń i zakazów działalności, jednocześnie ciążą na nich znacząco większe zobowiązania. Wiele branż będzie przeżywać bardzo poważne trudności i wiele przedsiębiorstw już tego trzeciego lockdownu nie przejdzie tak, jak to było poprzednim razem – ostrzega w wywiadzie dla agencji informacyjnej Newseria Biznes Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.
– Pojawi się fala niekontrolowanych bankructw, bo firmy nie będą już w stanie dalej funkcjonować – dodaje.

Sanepid w defensywie

Koszty stałe, koszty różne (w tym koszty pracy) sprowadzają firmy „do parteru”. Tymczasem administracja walczy ze swoimi przedsiębiorcami. Nie odpuszcza wlepiając mandaty, karząc i szykanując na inne jeszcze sposoby. Ci jednak bronią się coraz skuteczniej. Co najmniej 215 skarg na kary administracyjne nałożone przez sanepid wpłynęło do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w Polsce. Najwięcej, bo aż 101, do WSA w Warszawie, 16 do Bydgoszczy, 17 do Gorzowa Wielkopolskiego, do Wrocławia 8, a do Krakowa i Białegostoku – po 10. Skargi podważają zasadność nakładania wysokich grzywien za łamanie obostrzeń epidemicznych (nawet do 30 tys. zł).

Instytucje karzące przedsiębiorców zaczynają przegrywać w sądach. Na przykład WSA w Szczecinie uchylił karę nałożoną na właściciela otwartego mimo zakazów pandemicznych baru – doniósł portal RMF24: „62 postępowania skończyły się decyzją sądu o uchyleniu kary lub stwierdzeniu nieważności decyzji nakładającego ją sanepidu (…). Część z tych decyzji nie jest jeszcze prawomocna. Te, które już się uprawomocniły oznaczają, że ukarani przedsiębiorcy odzyskają pieniądze”.

Nastroje pozostają minorowe

Recesji spodziewa się niemal dwie trzecie pracodawców – wynika z ogólnopolskiego badania „Plany pracodawców” z grudnia ubiegłego roku. Nadal słaba jest konsumpcja, od której przecież zależy kondycja finansowa firm. Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK, czyli syntetyczny wskaźnik ilustrujący aktualne nastroje wśród polskich konsumentów, w styczniu był jedynie o 0,4 p.p. wyższy niż w poprzednim miesiącu. Coraz powszechniej udziela się trująca atmosfera lockdownu oraz ugruntowuje przekonanie, że zaordynowana kuracja jest gorsza od samej choroby.

Należy szybko i metodycznie odmrażać gospodarkę. Pozwolić otwierać biznesy. Dać ludziom wreszcie żyć, a nie – przy pomocy zaprzyjaźnionych mediów – „częstować” społeczeństwo psychodemią, a protestujących szykanować.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA