fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaPodatkiWraca wyższy VAT na żywność. Co to oznacza?

Wraca wyższy VAT na żywność. Co to oznacza?

Rząd Donalda Tuska podjął decyzję, że nie będzie przedłużać obniżonej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że zerowa stawka podatku VAT na niektóre produkty spożywcze nie zostanie przedłużona po 31 marca 2024 r. Oznacza to, że od 1 kwietnia wróci stawka w wysokości 5 proc., która obowiązywała przed 1 lutego 2022 roku.

Zdaniem ekonomistki Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego skutki tej zmiany będą w dużej mierze zależne od strategii firm handlowych oraz zachowań konsumentów. Ekspertka w rozmowie z PAP przypomniała, że w ostatnim czasie dwa duże dyskonty w Polsce prowadzą ze sobą wojnę cenową, co może dawać nadzieję, że ceny żywności niekoniecznie wzrosną aż o 5 proc.

Duże sieci już w ubiegłym roku zaczęły walkę o klienta prześcigając się w oferowanych rabatach i promocjach, więc ten trend może być kontynuowany. Co prawda żywność, szczególnie ta objęta 5-proc. stawką VAT, to dobra podstawowe, czyli popyt na nie reaguje słabo na wzrost cen, co oznacza, że firmy handlowe nie powinny niepokoić się ograniczeniem sprzedaży w wyniku powrotu VAT na żywność do 5 proc.

– powiedziała Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Mimo to ekonomistka nie wykluczyła scenariusza, w którym sprzedawcy zdecydują się podnieść ceny żywności właśnie o 5 proc., a niektórzy nawet bardziej. W każdym scenariuszu powrót do 5-proc. VAT-u najbardziej uderzy w najuboższe gospodarstwa domowe, w których podstawowe produkty żywnościowe stanowią znaczną część koszyka zakupowego.

Jeśli chodzi o pozostałe skutki powrotu do wcześniejszej stawki VAT na żywność, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek szacuje, że kwartalne wpływy budżetowe wzrosną nawet o 3 mld złotych i przypomniała, że zgodnie z jesienną projekcją NBP inflacja wzrośnie o 0,9 pkt proc.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA