Trwa nabór w konkursie na inwestycje z zakresu infrastruktury i usług IT następnej generacji, z programu tzw. IPCEI-CIS, którego całkowity budżet wynosi 275 mln złotych. Organizatorem tego konkursu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Jest on adresowany do podmiotów mających status Direct Partnera IPCEI-CIS.
Direct Partners są to podmioty planujące realizację ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (projekty IPCEI), dla których w ramach mechanizmu IPCEI w procedurze notyfikacyjnej Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję dopuszczającą udzielenie pomocy.
Z kolei Indirect Partners to podmioty wymienione w Załączniku II do decyzji Komisji Europejskiej nr State Aid SA.102527 i one także mogą wziąć udział w konkursie.
Wnioski powinny być składane drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji WOD2021 (wnioski o dofinansowanie), pod adresem wod.cst2021.gov.pl. Można to robić jeszcze do 22 marca 2024 r. (do godz. 16).
Więcej szczegółów: https://www.gov.pl/web/ncbr/konkurs-kpo-ipcei-cis.
Na Odnawialne Źródła Energii (OZE)
Celem konkursu, w którym do rozdysponowania jest 241 mln zł, jest bezzwrotne wsparcie inwestycyjne tzw. społeczności energetycznych, które inwestują w OZE. Obejmuje ono m.in.: źródła wytwarzania oraz magazyny energii, systemy wspomagające planowanie lub zarządzanie społecznością energetyczną i energią, przebudowę lokalnych sieci dystrybucyjnych, zakup i montaż urządzeń umożliwiających zwiększenie poziomu autokonsumpcji energii wyprodukowanej w prosumenckich OZE, analizy dotyczące przygotowania oraz wdrożenia inwestycji, działania informacyjno-promocyjne.
Jeszcze do 28 marca br. o pieniądze mogą wnioskować spółdzielnie energetyczne, obywatelskie społeczności energetyczne OZE oraz klastry energii.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/nabor-wnioskow-dot-instalacji-oze-realizowanych-przez-spolecznosci-energetyczne—inwestycja-b2222023
Branżowe Centra Umiejętności (BCU)
W tym konkursie, na który przeznaczono ogółem 48 mln zł, zorganizowanym dla przedsiębiorczych osób, chodzi o wsparcie funkcjonowania 120 branżowych, tzw. centrów umiejętności. Pieniądze będzie można pozyskać m.in. na budowę nowej infrastruktury BCU, rozbudowę, przebudowę lub adaptację istniejącej infrastruktury na potrzeby BCU, na zakup wyposażenia, w tym m.in. maszyny, sprzęt, urządzenia techniczne i materiały eksploatacyjne w zakresie związanym z funkcjonowaniem centrów. A także na działanie BCU na polu edukacyjnym, szkoleniowym, integrującym edukację z biznesem oraz na podtrzymanie współpracy szkół i uczelni z pracodawcami oraz na działania o charakterze innowacyjnym, rozwojowym, doradczym i promocyjnym.
Nabór potrwa jeszcze do 29 marca br., a więcej informacji na stronie: https://www.frse.org.pl/kpo-bcu-wnioskowanie-nabor-uzupelniajacy-2-edycja
Żłobki i kluby dziecięce – MALUCH+
Celem programu MALUCH+ jest wsparcie uruchomienia żłobków oraz klubów dziecięcych, a potem finansowe zasilanie ich działalności przez najbliższe trzy lata, na co zarezerwowano nieco ponad 1,7 mld złotych!
O pieniądze na działalność na tym polu mogą starać się firmy działające na mocy ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, czyli osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (w tym uczelnie i współpracujące z nimi podmioty oraz pracodawcy).
Szczegółowe informacje: https://www.gov.pl/web/rodzina/nabor-wnioskow-w-ramach-programu-rozwoju-instytucji-opieki-nad-dziecmi-w-wieku-do-lat-3-maluch-inwestycja-a421-kpo-nabor-ciagly.