fbpx
czwartek, 31 października, 2024
Strona głównaBiznesJakie wsparcie dla firm w ramach KPO?

Jakie wsparcie dla firm w ramach KPO?

Chociaż pieniądze unijne jeszcze nie napłynęły, warto zapoznać się z naborami zorganizowanymi jako prefinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Przedstawiamy niektóre obszary, w których już teraz można starać się o pieniądze.

Trwa nabór w konkursie na inwestycje z zakresu infrastruktury i usług IT następnej generacji, z programu tzw. IPCEI-CIS, którego całkowity budżet wynosi 275 mln złotych. Organizatorem tego konkursu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Jest on adresowany do podmiotów mających status Direct Partnera IPCEI-CIS.

Direct Partners są to podmioty planujące realizację ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (projekty IPCEI), dla których w ramach mechanizmu IPCEI w procedurze notyfikacyjnej Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję dopuszczającą udzielenie pomocy.

Z kolei Indirect Partners to podmioty wymienione w Załączniku II do decyzji Komisji Europejskiej nr State Aid SA.102527 i one także mogą wziąć udział w konkursie.

Wnioski powinny być składane drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji WOD2021 (wnioski o dofinansowanie), pod adresem wod.cst2021.gov.pl. Można to robić jeszcze do 22 marca 2024 r. (do godz. 16).

Więcej szczegółów: https://www.gov.pl/web/ncbr/konkurs-kpo-ipcei-cis.

Na Odnawialne Źródła Energii (OZE)

Celem konkursu, w którym do rozdysponowania jest 241 mln zł, jest bezzwrotne wsparcie inwestycyjne tzw. społeczności energetycznych, które inwestują w OZE. Obejmuje ono m.in.: źródła wytwarzania oraz magazyny energii, systemy wspomagające planowanie lub zarządzanie społecznością energetyczną i energią, przebudowę lokalnych sieci dystrybucyjnych, zakup i montaż urządzeń umożliwiających zwiększenie poziomu autokonsumpcji energii wyprodukowanej w prosumenckich OZE, analizy dotyczące przygotowania oraz wdrożenia inwestycji, działania informacyjno-promocyjne.

Jeszcze do 28 marca br. o pieniądze mogą wnioskować spółdzielnie energetyczne, obywatelskie społeczności energetyczne OZE oraz klastry energii.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/nabor-wnioskow-dot-instalacji-oze-realizowanych-przez-spolecznosci-energetyczne—inwestycja-b2222023

Branżowe Centra Umiejętności (BCU)

W tym konkursie, na który przeznaczono ogółem 48 mln zł, zorganizowanym dla przedsiębiorczych osób, chodzi o wsparcie funkcjonowania 120 branżowych, tzw. centrów umiejętności. Pieniądze będzie można pozyskać m.in. na budowę nowej infrastruktury BCU, rozbudowę, przebudowę lub adaptację istniejącej infrastruktury na potrzeby BCU, na zakup wyposażenia, w tym m.in. maszyny, sprzęt, urządzenia techniczne i materiały eksploatacyjne w zakresie związanym z funkcjonowaniem centrów. A także na działanie BCU na polu edukacyjnym, szkoleniowym, integrującym edukację z biznesem oraz na podtrzymanie współpracy szkół i uczelni z pracodawcami oraz na działania o charakterze innowacyjnym, rozwojowym, doradczym i promocyjnym.

Nabór potrwa jeszcze do 29 marca br., a więcej informacji na stronie: https://www.frse.org.pl/kpo-bcu-wnioskowanie-nabor-uzupelniajacy-2-edycja

Żłobki i kluby dziecięce – MALUCH+

Celem programu MALUCH+ jest wsparcie uruchomienia żłobków oraz klubów dziecięcych, a potem finansowe zasilanie ich działalności przez najbliższe trzy lata, na co zarezerwowano nieco ponad 1,7 mld złotych!

O pieniądze na działalność na tym polu mogą starać się firmy działające na mocy ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, czyli osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (w tym uczelnie i współpracujące z nimi podmioty oraz pracodawcy).

Szczegółowe informacje: https://www.gov.pl/web/rodzina/nabor-wnioskow-w-ramach-programu-rozwoju-instytucji-opieki-nad-dziecmi-w-wieku-do-lat-3-maluch-inwestycja-a421-kpo-nabor-ciagly.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA