fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaBiznesWsparcie dla przedsiębiorców z Mazowsza

Wsparcie dla przedsiębiorców z Mazowsza

Już ponad tysiąc projektów mających na celu pobudzanie innowacyjności w firmach – także w zakresie ochrony środowiska naturalnego i odnawialnych źródeł energii (OZE) – uzyskało bezzwrotne dotacje z regionalnego programu operacyjnego dla Mazowsza. Wsparcie dla przedsiębiorców przekroczyło już kwotę 970 mln złotych. Objęto nim także koszty bieżące, jakie poniosły firmy w związku z zatrzymaniem ich działalności w okresie lockdownów. W ramach nowego programu unijnego na lata 2021-2027 przewidywane jest finansowanie m.in. rozwoju e-usług.

Firmy mogły liczyć na pomoc w wysokości od kilkudziesięciu tysięcy złotych – w przypadku projektów doradczych do nawet 5 mln złotych – na działania dotyczące wdrażania wyników prac badawczo-rozwojowych. Tylko w obszarze badań i rozwoju firmy przedsiębiorcy uzyskali dofinansowanie na realizację ponad 480 projektów na kwotę ponad 530 mln złotych.

Na rozwój i łagodzenie skutków koronakryzysu

Kolejna grupa przedsiębiorców skorzystała z finansowania na wdrożenia wyników badań, akcelerację i inkubację biznesu, specjalistyczne doradztwo, ale też na umiędzynarodowienie działalności. Dodatkowo, w związku z pandemią COVID-19, środki na sfinansowanie kosztów bieżącej działalności otrzymało 1,6 tys. firm z branż objętych największymi ograniczeniami, m.in.: turystycznej, gastronomicznej, konferencyjno-wystawienniczej i rekreacyjnej. Na tego rodzaju nadzwyczajne wsparcie przeznaczono 58,4 mln złotych. Dofinansowane inwestycje biznesowe dotyczyły różnych obszarów, aby firmy mogły rozwijać ofertę produktową, usługową, a także usprawniać procesy technologiczne. Wśród nich znalazły się również rozwiązania wspierające cele związane z niskoemisyjnością, ochroną środowiska i efektywnym wykorzystaniem surowców.

Na ochronę środowiska

Przykładami takich inwestycji jest m.in. opracowanie innowacyjnej technologii odzysku szkła i polimeru z bezpiecznych szyb zespolonych oraz samochodowych, zrealizowane przez firmę Wastech Recycling zajmującą się odzyskiem odpadów przemysłowych. Celem projektu badawczego było wypracowanie sposobu na ponowne wykorzystanie szyb samochodowych, które w innym przypadku trafiłyby na składowisko odpadów. Kolejny przykładem dofinansowanego projektu był projekt wdrożenia ekologicznej i efektywnej metody chłodzenia serwerowni z wykorzystaniem energii geotermalnej realizowany przez firmę informatyczną Meverywhere. Innym jeszcze było wdrożenie wyników prac badawczych mających na celu utworzenie mobilnej stacji odwadniania osadów pochodzących z urządzeń kanalizacyjnych w dużych obiektach, co realizowała spółka AWAS-Serwis. Pozwoliło to na unieszkodliwienie większej ilości odpadów niebezpiecznych, ale również wyeliminowanie ryzyka dla środowiska podczas ich transportu.

Samorząd Mazowsza pracuje obecnie nad założeniami nowego programu regionalnego na lata 2021-2027 (FEM 2021-2027). W planach jest finansowanie projektów badawczo-rozwojowych, a także wsparcie przedsiębiorców we wdrażaniu nowych produktów oraz usług na rynek (w tym e-usług). Dofinansowanie zostanie skierowane zwłaszcza na obszary tzw. inteligentnej specjalizacji Mazowsza, do których należą: bezpieczna żywność, inteligentne systemy w przemyśle i infrastrukturze, nowoczesny ekosystem biznesowy oraz wysoka jakość życia.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA