fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesWsparcie dla przedsiębiorców z Mazowsza

Wsparcie dla przedsiębiorców z Mazowsza

Już ponad tysiąc projektów mających na celu pobudzanie innowacyjności w firmach – także w zakresie ochrony środowiska naturalnego i odnawialnych źródeł energii (OZE) – uzyskało bezzwrotne dotacje z regionalnego programu operacyjnego dla Mazowsza. Wsparcie dla przedsiębiorców przekroczyło już kwotę 970 mln złotych. Objęto nim także koszty bieżące, jakie poniosły firmy w związku z zatrzymaniem ich działalności w okresie lockdownów. W ramach nowego programu unijnego na lata 2021-2027 przewidywane jest finansowanie m.in. rozwoju e-usług.

Firmy mogły liczyć na pomoc w wysokości od kilkudziesięciu tysięcy złotych – w przypadku projektów doradczych do nawet 5 mln złotych – na działania dotyczące wdrażania wyników prac badawczo-rozwojowych. Tylko w obszarze badań i rozwoju firmy przedsiębiorcy uzyskali dofinansowanie na realizację ponad 480 projektów na kwotę ponad 530 mln złotych.

Na rozwój i łagodzenie skutków koronakryzysu

Kolejna grupa przedsiębiorców skorzystała z finansowania na wdrożenia wyników badań, akcelerację i inkubację biznesu, specjalistyczne doradztwo, ale też na umiędzynarodowienie działalności. Dodatkowo, w związku z pandemią COVID-19, środki na sfinansowanie kosztów bieżącej działalności otrzymało 1,6 tys. firm z branż objętych największymi ograniczeniami, m.in.: turystycznej, gastronomicznej, konferencyjno-wystawienniczej i rekreacyjnej. Na tego rodzaju nadzwyczajne wsparcie przeznaczono 58,4 mln złotych. Dofinansowane inwestycje biznesowe dotyczyły różnych obszarów, aby firmy mogły rozwijać ofertę produktową, usługową, a także usprawniać procesy technologiczne. Wśród nich znalazły się również rozwiązania wspierające cele związane z niskoemisyjnością, ochroną środowiska i efektywnym wykorzystaniem surowców.

Na ochronę środowiska

Przykładami takich inwestycji jest m.in. opracowanie innowacyjnej technologii odzysku szkła i polimeru z bezpiecznych szyb zespolonych oraz samochodowych, zrealizowane przez firmę Wastech Recycling zajmującą się odzyskiem odpadów przemysłowych. Celem projektu badawczego było wypracowanie sposobu na ponowne wykorzystanie szyb samochodowych, które w innym przypadku trafiłyby na składowisko odpadów. Kolejny przykładem dofinansowanego projektu był projekt wdrożenia ekologicznej i efektywnej metody chłodzenia serwerowni z wykorzystaniem energii geotermalnej realizowany przez firmę informatyczną Meverywhere. Innym jeszcze było wdrożenie wyników prac badawczych mających na celu utworzenie mobilnej stacji odwadniania osadów pochodzących z urządzeń kanalizacyjnych w dużych obiektach, co realizowała spółka AWAS-Serwis. Pozwoliło to na unieszkodliwienie większej ilości odpadów niebezpiecznych, ale również wyeliminowanie ryzyka dla środowiska podczas ich transportu.

Samorząd Mazowsza pracuje obecnie nad założeniami nowego programu regionalnego na lata 2021-2027 (FEM 2021-2027). W planach jest finansowanie projektów badawczo-rozwojowych, a także wsparcie przedsiębiorców we wdrażaniu nowych produktów oraz usług na rynek (w tym e-usług). Dofinansowanie zostanie skierowane zwłaszcza na obszary tzw. inteligentnej specjalizacji Mazowsza, do których należą: bezpieczna żywność, inteligentne systemy w przemyśle i infrastrukturze, nowoczesny ekosystem biznesowy oraz wysoka jakość życia.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.
2 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA