fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseWysoki wzrost niewypłacalności firm w Polsce

Wysoki wzrost niewypłacalności firm w Polsce

W minionym roku aż o 70 proc. wzrosła niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce, ale w najbliższych miesiącach spodziewana jest normalizacja sytuacji.

Liczba niewypłacalnych firm w Polsce w 2023 roku wzrosła aż o 70 proc. – wynika z Globalnego Raportu Niewypłacalności. Na szczęście teraz prognozowane jest uspokojenie sytuacji, między innymi dzięki poprawieniu się ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju.

Globalny Raport Niewypłacalności wykazał, że Polska należy do 26 krajów, które odnotowały dwucyfrowy wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw w ubiegłym roku. W tej grupie 11 państw doświadczyło wzrostu niewypłacalności o ponad 30 proc. Wyższy wzrost niż w Polsce, wśród wszystkich przebadanych krajów, odnotowano jedynie na Węgrzech, gdzie w ciągu roku przybyło 146 proc. niewypłacalnych podmiotów. W sumie w 2023 roku mieliśmy w Polsce 4467 bankrutów.

W porównaniu do sytuacji sprzed pandemii mamy już niewątpliwie najwyższy w skali globalnej wzrost liczby niewypłacalności, bo aż o +357 proc. w okresie od 2019 do 2023 roku. W dużym stopniu poprzez inne podejście niż na większości rynków – zmiany w ramach postępowania restrukturyzacyjnego w tym trudnym czasie ułatwiły i przyspieszyły procedury restrukturyzacyjne (a nie zostały one de facto zawieszone, jak na wielu innych rynkach)

– podkreślono w analizie.

Autorzy raportu spodziewają się, że teraz nastąpi normalizacja liczby niewypłacalności, a powodami będzie wysoka baza odniesienia oraz większy wpływ poprawiających się fundamentów gospodarczych w Polsce. Z uwagi na ciągle niski wzrost gospodarczy i słabość strukturalną objawiającą się m.in. niską rentownością, analitycy oczekują, że w 2024 roku liczba niewypłacalności spadnie tylko o 10 proc. w porównaniu do 2023 roku, a za rok spadek wyniesie 14 proc.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA