fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajWzmożone kontrole protestujących pracowników. ZUS zyskał kolejne narzędzia inwigilacji

Wzmożone kontrole protestujących pracowników. ZUS zyskał kolejne narzędzia inwigilacji

Wygasa temat protestów tzw. budżetówki, choć sprawa ma ciąg dalszy. Część pracowników sądów, administracji czy inspekcji transportu drogowego, którzy pikietowali przed Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, na czas protestu wzięło L4. Teraz tym zwolnieniom bacznie postanowił przyjrzeć się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, za wrzesień 2021 r. wynagrodzenia w naszym kraju systematycznie rosną. Przeciętny Polak w ubiegłym miesiącu zarabiał średnio 5841,16 zł, czyli o blisko 1000 zł więcej niż w najlepiej opłacanych urzędach centralnych.

Brak pomysłu na jasny systemu wartościowania stanowisk, tak aby najlepiej wykwalifikowani pracownicy zarabiali najwięcej, to kolejna słabość polskiej administracji. Nic więc dziwnego, że sektor publiczny ma coraz większe problemy kadrowe. Tymczasem jak wskazują przedstawiciele przedsiębiorców, niekompetentni urzędnicy to prawdziwa zmora. Nic więc dziwnego, że lawinowo rośnie liczba decyzji administracyjnych uchylanych przez sądy.

O wzmożonych kontrolach zwolnień lekarskich protestujących pielęgniarek czy policjantów głośno było już w 2018 r.

Od 5 października 2021 r. ZUS zyskał nowe uprawnienia, które znacząco ułatwią weryfikację zasadności wystawionych L4.  Za sprawą nowelizacji art. 59 ust. 5 a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ZUS będzie nie tylko mógł skierować osobę przebywającą na L4 na badanie do lekarza orzecznika lub konsultanta ale także będzie mógł wysyłać do ubezpieczonego informację o terminie badania drogą elektroniczną. Z kolei, jak podaje portal infor.pl, od 1 stycznia 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł również wystąpić do operatorów sieci komórkowych o udostępnienie informacji na temat tego, w jakich okolicach logował się telefon należący do ubezpieczonego, a nawet do banku w celu sprawdzenia, w jakich miejscach używana była karta płatnicza ubezpieczonego. Co więcej, urzędnicy ZUS będą mogli m.in. sprawdzić media społecznościowe pracownika na zwolnieniu. A wszystko po to, by zweryfikować, czy osoba przebywająca na L4 nie wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem, np. uczestnicząc w protestach antyrządowych czy też wyjeżdżając na wakacje.

Swoją drogą, ciekawe, co wyjdzie z tych kontroli, zwłaszcza że wśród protestujących byli pracownicy… ZUS.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Niemcy w „chińskim szoku” – sprowadziły z Chin więcej samochodów niż wyeksportowały

Po raz pierwszy w historii Niemcy importują z Chin więcej samochodów niż ich eksportują. Od stycznia do sierpnia 2022 r. sprowadziły z Państwa Środka 1,8 mln samochodów, a wyeksportowały 1,7 mln.
5 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Nowy Jork nie daje sobie rady z napływem nielegalnych imigrantów

Nowy Jork dusi się pod napływem 70 tysięcy imigrantów. Władze domagają się większego wsparcia i rozdzielenia na inne miasta opieki nad osobami ubiegającymi się o azyl.
3 MIN CZYTANIA