fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajZerwanie umowy zlecenia może teraz sporo kosztować!

Zerwanie umowy zlecenia może teraz sporo kosztować!

Sąd Najwyższy wstawia się za zleceniobiorcami – natychmiastowe wypowiedzenie umowy zlecenia może kosztować! I to obie strony.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 r. ponad 1,2 mln Polaków była zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej, czyli tzw. śmieciówkach. Głównym minusem umowy o dzieło czy też zlecenia jest to, że z uwagi na łatwość zerwania tego typu kontraktu, nie daje on żadnego poczucia stabilizacji.

Tymczasem zgodnie z ostatnim orzeczeniem Sądu Najwyższego rozwiązanie umowy zlecenia bez zachowania okresu wypowiedzenia i bez podania przyczyny skutkować będzie sankcjami finansowymi dla strony, która zdecydowała się rozwiązać taką umowę ze skutkiem natychmiastowym.

O co toczył się spór?

Sprawa, jaka zawisła przed Sądem Najwyższym, dotyczyła mężczyzny zatrudnionego w jednej ze spółek na podstawie umowy zlecenia na czas nieokreślony. Kiedy mężczyzna wdał się w konflikt z radą nadzorczą spółki, zawarta umowa cywilnoprawna została mu wypowiedziana ze skutkiem natychmiastowym i bez podania przyczyny. W zawartej ze spółką umowie mężczyzna miał zapis o trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia. Ponieważ spółka nie tylko nie zachowała zawartego okresu wypowiedzenia, ale także nie chciała wypłacić zwolnionemu mężczyźnie wynagrodzenia za ten okres, finalnie sprawa trafiła do sądu.

Połowiczny sukces

Nie ulega wątpliwości, że orzeczenie Sądu Najwyższego to krok w dobrym kierunku dla obu stron umowy zlecenia. Warto jednak zauważyć, że nie każda umowa cywilnoprawna musi posiadać okres wypowiedzenia, co wynika ze swobody kształtowania treści umów. Innymi słowy, to czy za okres wypowiedzenia należeć się będzie ekwiwalent pieniężny, zależeć będzie od konstrukcji danego kontraktu.

Warto zatem przy podpisywaniu tego typu umowy postarać się, aby zawierała ona jak najwięcej korzystnych dla nas zapisów. Analizowany wyrok pokazuje, że wbrew powszechnemu przekonaniu wielu przedsiębiorców, umowy cywilnoprawne nie chronią tylko zleceniodawców.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA