fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatZielony pęd dotarł do Wielkiej Brytanii

Zielony pęd dotarł do Wielkiej Brytanii

Szef Sainbury's – największej sieci supermarketów w Wielkiej Brytanii – przestrzega przed pomysłami brytyjskiego rządu, który chce uczynić rolnictwo bardziej ekologicznym, wskazując, że nowe regulacje mogą negatywnie wpłynąć na opłacalność brytyjskiego rolnictwa.

Brytyjski rząd jest w trakcie przygotowywania nowego systemu dopłat dla rolników, który w teorii ma pomóc produkować żywność w sposób zrównoważony, chronić przyrodę oraz poprawiać stan środowiska. Program zarządzania gruntami środowiskowymi (ELM) jest nowym narzędziem zapewniającym wsparcie finansowe dla rolników w Anglii po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Program jest wprowadzany stopniowo i zastępuje system płatności bezpośrednich ustanowionych w ramach wspólnej polityki rolnej UE (WPR), w tym system płatności podstawowych. Rząd stwierdził, że celem nowego systemu ELM jest nagradzanie rolników, dzierżawców, właścicieli gruntów, zarządców gruntów, hodowców i leśników za „wnoszenie znaczącego wkładu w ochronę środowiska”. W praktyce rolnicy nie wiedzą jak rozumieć ten „znaczący wkład”. Bez odpowiedzi pozostaje także kwestia, czy ktoś kto nie wykaże wkładu w ochronę środowiska będzie mógł liczyć na jakąkolwiek dopłatę? Innymi słowy mnożą się pytania na temat tego, czy i za co przysługiwać będzie dofinansowanie.

Wątpliwości ekspertów

Simon Roberts, dyrektor generalny Sainsbury’s, ostrzega, że nowa polityka rządu mająca na celu uczynienie rolnictwa bardziej zrównoważonym może zaszkodzić brytyjskiej produkcji żywności i doprowadzić do zwiększenia importu żywności. W rozmowie z „The Times” powiedział, że brytyjski system żywnościowy „znajduje się na rozdrożu”, ponieważ wyzwania środowiskowe (takie jak zmiany klimatyczne i utrata różnorodności biologicznej) wraz z niespójną polityką rządu tworzą „prawdziwą burzę”. Jego zdaniem „obawy o kierunek polityki w połączeniu z systemem płatności rolnych po brexicie zniechęciły producentów do inwestowania”. Roberts zauważa, że w społecznościach rolniczych istnieją „prawdziwe obawy o niezamierzone konsekwencje nowego prawa dla przyszłości produkcji żywności w Wielkiej Brytanii”.

Pesymistyczne prognozy

Brytyjscy producenci w 2023 r. wyeksportowali żywność i napoje o wartości 24,3 miliarda funtów, czyli o 2 procent mniej niż w 2022 r. Spadek wartości eksportu wynika z niewielkiego wzrostu sprzedaży produktów w Unii Europejskiej, który nie wystarczył, aby zrównoważyć spadek eksportu poza Wspólnotę. Federacja Żywności i Napojów (branżowy organ handlowy) spodziewa się, że wartość eksportu w 2024 r. ponownie spadnie z uwagi na konieczność umieszczania przez producentów etykiet „nie dla UE” na wszystkich produktach mięsnych i mlecznych przeznaczonych do Irlandii Północnej. Przypomnijmy, że nowy sposób znakowania produktów wynika z porozumienia, jakie Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły w sprawie przepływu towarów i usług pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią Północną. Etykiety mają zapobiegać przedostawaniu się produktów z Irlandii Północnej do regionów UE, takich jak Republika Irlandii. Branża rolnicza szacuje koszty nowego oznakowania na 250 milionów funtów rocznie.

Zdaniem rolników i producentów żywności dodatkowe koszty niekorzystnie wpływają na konkurencyjność brytyjskich wyrobów rolniczych. Nic więc dziwnego, że sektor z dezaprobatą podchodzi do doniesień o możliwości wprowadzenia Zielonego Ładu na Wyspach. „To zaskakujące, że rząd chce wdrożyć coś tak szkodliwego, co zmniejszy inwestycje, podniesie ceny dla kupujących, a jednocześnie zada prawdziwy cios naszemu eksportowi w czasie, gdy nasze firmy potrzebują większego wsparcia” – powiedział Balwinder Dhoot z Federacji Żywności.

Rolnicy są zaniepokojeni potencjalnym wpływem nowych regulacji i przepisów na ich działalność i życie. Wielu z nich zastanawia się, czy Wielka Brytania już teraz nie narzuca rolnikom zbyt daleko idących regulacji środowiskowych. W Anglii branża rolnicza wyraziła obawy dotyczące nowego programu zarządzania gruntami środowiskowymi (ELM), który zastępuje dotychczasowe podstawowe płatności dla rolników. Przedstawiciele sektora mają trudności z ustaleniem, co w praktyce oznacza środowiskowe zarządzanie gruntami. Zdaniem ekspertów branża uznaje potrzebę uczynienia systemu żywnościowego bardziej zrównoważonym, ale zauważa, że obecne podejście grozi nieumyślnym obniżeniem poziomu produkcji w Wielkiej Brytanii, co w konsekwencji doprowadzi do zwiększenia importu żywności z krajów, gdzie nikt się nie troszczy o zrównoważoną produkcję.

źródło: thetimes.co.uk

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Katalonii czynsze wzrosły zaraz po tym, jak je ustawowo… obniżono

Wprowadzenie maksymalnych stawek możliwych do pobierania od najemców mieszkań doprowadził do... wzrostu wysokości czynszów i zmniejszenia liczby dostępnych do wynajmu lokali.
2 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA