fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaBiznesZmiana przywódcy w firmie jest czymś naturalnym

Zmiana przywódcy w firmie jest czymś naturalnym

Przedsiębiorcy są przekonani, że na rozwój firmy zawsze największy wpływ mają wiedza i kompetencje jej właściciela. Jednak na każdym kolejnym etapie życia firmy potrzebna jest osoba o nieco innych cechach przywódczych.

Przedsiębiorcy zostali ostatnio przepytani przez Europejski Fundusz Leasingowy (EFL) na okoliczność tego, co ich zdaniem determinuje w pierwszym rzędzie rozwój firmy oraz jej wzrastanie. Z niemal stuprocentową pewnością odpowiedzieli, że rozwój firmy zdeterminowany jest przede wszystkim przez to, jak dobrze „odnajduje się” jej przywódca na rynku i czy jego kompetencje wystarczą na poprowadzenie firmy właściwą ścieżką, aż do sukcesu.

Taka odpowiedź padała niezależnie od etapu, na jakim w danym momencie znajdowała się firma, a także od branży, w której działała. Dobry przywódca to po prostu filar każdej prawidłowo działającej firmy!

Na drugim miejscu, jako atut danego przedsiębiorstwa, wymieniano pracowników potrafiących „być blisko klienta” (tak stwierdziło 54 proc. przebadanych).

Cechy charakteru i osobowości liderów

Warto uważnie śledzić wyniki badań, na podstawie których tworzony jest raport EFL pod nazwą „Od startupu do MŚP. Etapy rozwoju firm w Polsce”. Wspólnikom firmy mogą one dać dodatkowy pogląd na to, jacy szefowie oraz niżsi menadżerowie cieszą się szacunkiem pracowników firm.

Chociaż dla osób zajmujących się zawodowo kwestiami zarządzania nie będzie to novum, warto wydobyć z tego badania i podkreślić to jeszcze raz: dobry menadżer/kierownik/szef powinien być komunikatywny, mieć głowę pełną pomysłów oraz biznesową wiedzę. Wtedy ma dużą szansę na odniesienie sukcesu w zarządzaniu firmą.

Procentowo rozkłada się to tak – według wskazań od najważniejszych do mniej ważnych cech dobrego menadżera: powinien on być komunikatywny (31 proc. wskazań), kreatywny (18 proc. wskazań) oraz posiadać kompetencje i wiedzę (17 proc. wskazań). Te cechy dobrego szefa są zresztą istotne na każdym etapie zarządzania firmą. Są wskazane za najbardziej pożądane i rokujące firmie sukces.

Nowi przywódcy na etapy życia firmy?

Tu dochodzimy chyba do rzeczy najciekawszej, jaka wyłania się z tego badania. Sprawą oczywistą powinno być, że na różnych etapach rozwoju firmy potrzebne są nieco inne kompetencje kierujących nią menadżerów. Czy jest to możliwe, żeby jeden człowiek łączył w sobie wiele przymiotów przekładających się na jego skuteczność jako przywódcy?

Z badania EFL wynika, że na etapie powstawania firmy, czyli „niemowlęcym”, znacznie ważniejsza (niż w kolejnych latach prowadzenia biznesu) jest dokładność i skrupulatność w działaniach przywódcy. Ale już na etapie życia firmy określanego jako „nastoletni”, liczy się przede wszystkim kreatywność lidera (jego dobre pomysły). Z kolei w firmie okrzepłej, lecz nadal rozpychającej się na rynku, określanej mianem „studenta”, ceniona jest zwłaszcza dobra komunikatywność jej przywódcy. Natomiast tzw. „dorośli” (czyli firmy od dawna działające na rynku) stawiają bardziej na finanse oraz dogłębną znajomość branży, w której działają.

Wymiana lidera jest czymś naturalnym

Czy te wszystkie wyżej opisane przymioty można połączyć w jednym genialnym zarządcy? Owszem, coś takiego może się zdarzyć, jednak nie zdarza się często. Dlatego nie powinno dziwić, że nawet już po kilku latach efektywnego funkcjonowania firmy udziałowcy decydują się wymieniać jej przywódcę. Robią to właśnie z myślą o zatrudnieniu kogoś, kto będzie potrafił sprostać wyzwaniom na nowym etapie życia firmy.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA