fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseZobacz, ilu z nas pożycza pieniądze rodzinie i znajomym...

Zobacz, ilu z nas pożycza pieniądze rodzinie i znajomym…

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez UCE Research i SYNO Poland, ponad 61,4 proc. Polaków nie pożycza pieniędzy rodzinie oraz znajomym, a co trzeci pytany robi to. Niespełna 4 proc. ankietowanych nie pamięta, czy udzielało takiej pożyczki.

Z badania wynika, że im młodsza grupa respondentów, tym wyższy odsetek osób pożyczających pieniądze swoim bliskim. W grupie wiekowej 18–22 lata wynosi on 51,9 proc., wśród osób w wieku 23–35 lat sięga 39 proc., a dla osób w wieku 36-55 lat wynik to 35,2 proc.; wśród respondentów w wieku 56–80 lat wynik wynosi 25,3 proc.

– Osoby młode zazwyczaj jeszcze nie utrzymują się samodzielnie. Nawet jeśli nie posiadają oszczędności, to nie martwią się, że zabraknie im funduszy na podstawowe potrzeby, jeśli są one zapewniane przez rodziców lub opiekunów – zauważył prezes sieci kancelarii Twój Prawnik 24 Piotr Bijański.

Wskazał, że pożyczki brane czy udzielane przez osoby młodsze są w większości przypadków niewielkie. W tym przedziale wiekowym mogą oznaczać np. kwotę w granicach 100 zł. – Biorąc pod uwagę, że średni dług wśród Polaków wynosi – w zależności od rejestru – od 6,7 do 28,6 tys. zł, to ww. suma nie ma znaczącej wartości – ocenił.

Pod względem wysokości miesięcznych dochodów netto respondentów, pożyczkodawcami najczęściej (38,5 proc.) są zarabiający najlepiej – ponad 9 tys. zł. Wśród osób z dochodami od 7 do blisko 9 tys. zł było 32,4 proc. wskazań. Z kolei w przypadku osób niepodających wysokości swoich zarobków wynik wyniósł 24,1 proc.

Według Bijańskiego osoby, które uzyskują niższe dochody, mają większą potrzebę zabezpieczenia finansowego samych siebie, niemniej często zdarza się, że nawet ci, którzy żyją najskromniej, są gotowi odmówić sobie czegoś, by pomóc najbliższym. Jak dodał, przykładem mogą być emeryci.

Z badania wynika, że 75,7 proc. respondentów twierdzi, że dłużnicy najczęściej oddają im pożyczone pieniądze w umówionych terminach; 23 proc. podaje, że pożyczkobiorcy tak nie robią.

– Wśród czynników wpływających na nieterminowe regulowanie zobowiązań może być zła sytuacja finansowa pożyczkobiorcy, ale również zwykła rzetelność – wskazał. Ocenił, że bycie zadłużonym u rodziny czy przyjaciół jest dodatkowo bolesne ze względu na bardzo bliski kontakt.

Jak podał, biorąc pod uwagę wielkość miejsca zamieszkania respondentów, najczęściej o terminowym oddawaniu pożyczki przez dłużnika mówią osoby żyjące w ośrodkach miejskich liczących od 50 tys. do 99 tys. ludności – 83,6 proc. Na końcu zestawienia są ankietowani z miast mających od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców – 69,5 proc.

Dodał, że pożyczkodawcy, którzy nie otrzymują pieniędzy w ustalonym terminie, wskazali, iż głównym powodem jest ciężka sytuacja finansowa wierzyciela (43,4 proc. wskazań). Na drugim miejscu (39,8 proc.) pojawił się argument „chwilowego braku gotówki”, następnie (38,6 proc.) – przejściowe problemy z płynnością finansową. Co piąty pytany jako powód podał kłopoty rodzinne (20,5 proc.). – Co ciekawe, 19,3 proc. respondentów wskazało, że dłużnicy w ogóle się im nie tłumaczą – zaznaczył Bijański.

Jak ocenił, sam fakt, że zadłużone osoby starają się wytłumaczyć, z jakiego powodu nie regulują zobowiązań, świadczy o tym, że myślą o swoim zadłużeniu. – Brak tłumaczenia może oznaczać, że dłużnik zapomniał o swoim zobowiązaniu lub wstydzi się powiedzieć, dlaczego nie jest wstanie go spłacić – stwierdził ekspert.

Badanie zostało przeprowadzone w połowie lutego 2022 r. metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przez UCE Rerearch i SYNO Poland dla sieci kancelarii Twój Prawnik 24 wśród 1040 dorosłych Polaków. Próba była reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości, wykształcenia oraz regionu – podano.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA