fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaBiznesBiznes apeluje o deregulację

Biznes apeluje o deregulację

Szefowie największych organizacji pracodawców w Unii Europejskiej w przyjętej Deklaracji Brukselskiej oświadczyli, że konieczne jest zmniejszenie obciążeń regulacyjnych, znalezienie równowagi pomiędzy bezpieczeństwem a wsparciem gospodarki europejskiej oraz powiązanie Zielonego Ładu z odnowioną strategią przemysłową.

Podczas Konferencji Prezydentów BusinessEurope w Brukseli przedstawiciele przedsiębiorców z Unii Europejskiej zwrócili się z apelem do unijnych instytucji o podjęcie działań, które ułatwią prowadzenie biznesu w Unii i utorują drogę do przyjęcia programu na lata 2024-2029 wspierającego wzrost gospodarczy – informuje Konfederacja Lewiatan.

Apel o deregulację

Zdaniem przedsiębiorców konieczne jest podjęcie takich działań, jak przyspieszenie procedur wydawania pozwoleń, szybkie zmniejszenie wymogów sprawozdawczych dla przedsiębiorstw o 25 proc. czy zdefiniowanie obciążeń regulacyjnych utrudniających rozwój unijnych przedsiębiorstw i kluczowych sektorów przyszłości. W apelu podkreślono też m.in. znaczenie działań na rzecz zrównoważonych stosunków z Chinami. Ważnym tematem podczas spotkania było wsparcie Ukrainy.

Organizacje pracodawców zrzeszone w Business Europe chcą ułatwienia prowadzenia biznesu w Unii oraz wsparcia konkurencyjności

– mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.​

Lewiatan za szkodliwym Zielonym Ładem

Zdaniem Konfederacji Lewiatan biznes w UE jest w pełni zaangażowany w realizację ambicji Brukseli w zakresie osiągnięcia tzw. neutralności klimatycznej. Apel do prezydencji belgijskiej w tej sprawie zawiera wniosek o zapewnienie realizacji reformy struktury rynku energii elektrycznej oraz zwiększanie odporności unijnego rynku energii przez inwestycje mające na celu wykorzystanie dodatkowych źródeł odnawialnych, jądrowych i niskoemisyjnych.

Niezwykle ważne jest zaangażowanie firm w osiągnięcie neutralności klimatycznej.  Musimy dokonać dekarbonizacji, ale bez dezindustrializacji, zapewniając przedsiębiorstwom środki i wsparcie w procesie zielonej transformacji. Zielony Ład powinien zostać przekształcony w strategię wzrostu, która zwiększy konkurencyjność naszych firm

– mówi prezydent Witucki.​

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA