fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaPodatki70-krotny wzrost opłat za interpretację podatkową!

70-krotny wzrost opłat za interpretację podatkową!

Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw przewiduje ograniczenie ważności indywidualnej interpretacji podatkowej do 5 lat liczonych od dnia jej wydania.

Obecnie indywidualne interpretacje podatkowe wydawane są bezterminowo. Jeśli ustawa wejdzie w życie w proponowanym kształcie, moc stracą wszystkie indywidualne interpretacje wydane przed 1 stycznia 2019 r. Z kolei te, które były wydane po tym terminie, stracą ważność po upływie 5 lat od dnia wydania. Wszystkie nowo wydawane interpretacje będą ważne tylko przez 5 lat.

Koszty dla podatnika

Dotyczy to także sytuacji, gdy objaśniane w interpretacjach przepisy pozostaną niezmienione. Tak więc nawet aktualna interpretacja wygaśnie wraz z upływem 5 lat. Zdaniem Konfederacji Lewiatan niezasadne „jest wygaszanie interpretacji indywidualnych według sztywnego terminu 5 lat, gdyż niektóre z nich nadal będą wówczas aktualne, a będzie to tylko stwarzać konieczność ponownego złożenia wniosku, co wiązać się będzie z ponownymi kosztami po stronie podatnika”.

Radykalny wzrost opłat za interpretację

Ponadto projekt nowelizacji zamiast uprościć prawo podatkowe, tak by interpretacje podatkowe w ogóle nie były potrzebne, zakłada zwiększenie opłat za ich wydawanie. Aktualnie jest to 40 zł. Po zmianach opłata w tej wysokości ma dotyczyć tylko podatników nieprowadzących działalności gospodarczej. Dla pozostałych podmiotów wysokość opłaty za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej wahać się będzie między 400 zł a 2800 zł. W skrajnym przypadku oznacza to 70-krotny wzrost opłat za interpretacje podatkową!

W tej chwili i tak podatnicy płacą za wyjaśnianie przepisów, które co do zasady powinny być jasne i zrozumiałe. Problem przejrzystości przepisów nie zniknie, tyle że za wytyczne dotyczące ich prawidłowego stosowania przyjdzie podatnikom płacić kilkukrotnie
więcej

– słusznie podkreśla Konfederacja Lewiatan.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańska skarbówka zatrudni tysiące nowych poborców podatków

Amerykański urząd podatkowy szuka prawie 4 tysięcy osób, które będą tropić nieprawidłowości w regulowaniu należności wobec fiskusa wśród najbogatszych mieszkańców kraju.
2 MIN CZYTANIA

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.
< 1 MIN CZYTANIA

Krótszy tydzień pracy może dać firmom sporo korzyści [WYWIAD]

Wiele firm na świecie, ale również w Polsce testuje krótszy, np. czterodniowy tydzień pracy. W większości przypadków takie eksperymenty dają bardzo pozytywne rezultaty, korzystne i dla pracodawców, i pracowników – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes zarządu BDO Advisory.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA