fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaPodatki70-krotny wzrost opłat za interpretację podatkową!

70-krotny wzrost opłat za interpretację podatkową!

Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw przewiduje ograniczenie ważności indywidualnej interpretacji podatkowej do 5 lat liczonych od dnia jej wydania.

Obecnie indywidualne interpretacje podatkowe wydawane są bezterminowo. Jeśli ustawa wejdzie w życie w proponowanym kształcie, moc stracą wszystkie indywidualne interpretacje wydane przed 1 stycznia 2019 r. Z kolei te, które były wydane po tym terminie, stracą ważność po upływie 5 lat od dnia wydania. Wszystkie nowo wydawane interpretacje będą ważne tylko przez 5 lat.

Koszty dla podatnika

Dotyczy to także sytuacji, gdy objaśniane w interpretacjach przepisy pozostaną niezmienione. Tak więc nawet aktualna interpretacja wygaśnie wraz z upływem 5 lat. Zdaniem Konfederacji Lewiatan niezasadne „jest wygaszanie interpretacji indywidualnych według sztywnego terminu 5 lat, gdyż niektóre z nich nadal będą wówczas aktualne, a będzie to tylko stwarzać konieczność ponownego złożenia wniosku, co wiązać się będzie z ponownymi kosztami po stronie podatnika”.

Radykalny wzrost opłat za interpretację

Ponadto projekt nowelizacji zamiast uprościć prawo podatkowe, tak by interpretacje podatkowe w ogóle nie były potrzebne, zakłada zwiększenie opłat za ich wydawanie. Aktualnie jest to 40 zł. Po zmianach opłata w tej wysokości ma dotyczyć tylko podatników nieprowadzących działalności gospodarczej. Dla pozostałych podmiotów wysokość opłaty za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej wahać się będzie między 400 zł a 2800 zł. W skrajnym przypadku oznacza to 70-krotny wzrost opłat za interpretacje podatkową!

W tej chwili i tak podatnicy płacą za wyjaśnianie przepisów, które co do zasady powinny być jasne i zrozumiałe. Problem przejrzystości przepisów nie zniknie, tyle że za wytyczne dotyczące ich prawidłowego stosowania przyjdzie podatnikom płacić kilkukrotnie
więcej

– słusznie podkreśla Konfederacja Lewiatan.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA