fbpx
wtorek, 14 maja, 2024
Strona głównaPodatkiW tym roku na podatki pracujemy 8 dni dłużej

W tym roku na podatki pracujemy 8 dni dłużej

Eksperci z Centrum im. Adama Smitha wyliczyli, że w tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada w środę 21 czerwca. To dopiero 172. dzień roku.

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej w Polsce od 1994 r. Inicjatorem takich wyliczeń był ekspert Centrum Krzysztof Dzierżawski (1948-2003). 

171 dni pracujemy na państwo

Dzień Wolności Podatkowej jest symbolicznym momentem, gdy przestajemy pracować dla państwa, a zaczynamy pracować dla siebie i naszych rodzin. W ciągu roku pracujemy, jednocześnie zarabiamy i płacimy podatki oraz składki bez rozdzielania tych czynności. Gdybyśmy jednak umownie od początku roku w pierwszej kolejności opłacali wszystkie podatki zapłacone w ciągu całego roku, to dzień, w którym zaczęlibyśmy zarabiać na siebie  byłyby symbolicznym Dniem Wolności Podatkowej. Do obliczenia Dnia Wolności Podatkowej służy relacja udziału wszystkich wydatków sektora publicznego (tj. budżetu państwa, wydatków samorządów, rządowych funduszy celowych itp.) do Produktu Krajowego Brutto.

W tym roku na opłacenie wszystkich podatków i innych danin, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 171 dni z 365, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2022. W zbliżonym terminie do obecnego DWP przypadał w czerwcu 1998 r. – 22. dnia tego miesiąca, w 2002 r. – 24. dnia; w 2004 r. – też 24.; w 2005 r. – 23.; w 2012 r. – podobnie 21.; w 2013 r. – 22. oraz w 2021 r. – 22. dnia czerwca.

Zdaniem dra Kamila Zubelewicza z Collegium Civitas, byłego członka Rady Polityki Pieniężnej, późniejsze obchody Dnia Wolności Podatkowej w 2023 r. wynikają wprost ze skokowego zwiększenia udziału wydatków publicznych. W zeszłorocznym Wieloletnim Planie Finansowym Państwa zakładano ich udział w PKB w 2023 r. na poziomie 43,6 proc., podczas gdy w tegorocznym planie zakłada się je już na poziomie 46,6 proc.

System podatkowy ingeruje w wolność

Prof. Adam Mariański, dyrektor Centrum Myśli Podatkowej Uczelni Łazarskiego, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych V kadencji, zauważa ponadto, że

Polski system podatkowy wyraźnie ingeruje w wolność jednostki oraz wolność gospodarczą. Po Polskim Ładzie podatnik przede wszystkim musi oceniać ryzyko podatkowe określonych czynności, ale także dokładnie wybierać formę prowadzonej działalności. Wysokość podatku jest bowiem oderwana od zdolności płatniczej, ale jest wynikiem czasami przypadkowo wprowadzanych rozwiązań legislacyjnych. Stanowią one rezultat populizmu podatkowego, który coraz częściej dominuje w debacie politycznej o systemie podatkowym. Jednocześnie obserwujemy pogarszający się poziom legislacji podatkowej, prowadzący do uchwalania regulacji niezrozumiałych nawet dla profesjonalistów. Ponadto rosną obciążenia biurokratyczne, związane z wykonywaniem obowiązków podatkowych oraz rośnie represyjność administracji podatkowej. 

Źródło: Informacja Prasowa Centrum Adama Smitha

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA