fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaPodatkiW tym roku na podatki pracujemy 8 dni dłużej

W tym roku na podatki pracujemy 8 dni dłużej

Eksperci z Centrum im. Adama Smitha wyliczyli, że w tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada w środę 21 czerwca. To dopiero 172. dzień roku.

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej w Polsce od 1994 r. Inicjatorem takich wyliczeń był ekspert Centrum Krzysztof Dzierżawski (1948-2003). 

171 dni pracujemy na państwo

Dzień Wolności Podatkowej jest symbolicznym momentem, gdy przestajemy pracować dla państwa, a zaczynamy pracować dla siebie i naszych rodzin. W ciągu roku pracujemy, jednocześnie zarabiamy i płacimy podatki oraz składki bez rozdzielania tych czynności. Gdybyśmy jednak umownie od początku roku w pierwszej kolejności opłacali wszystkie podatki zapłacone w ciągu całego roku, to dzień, w którym zaczęlibyśmy zarabiać na siebie  byłyby symbolicznym Dniem Wolności Podatkowej. Do obliczenia Dnia Wolności Podatkowej służy relacja udziału wszystkich wydatków sektora publicznego (tj. budżetu państwa, wydatków samorządów, rządowych funduszy celowych itp.) do Produktu Krajowego Brutto.

W tym roku na opłacenie wszystkich podatków i innych danin, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 171 dni z 365, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2022. W zbliżonym terminie do obecnego DWP przypadał w czerwcu 1998 r. – 22. dnia tego miesiąca, w 2002 r. – 24. dnia; w 2004 r. – też 24.; w 2005 r. – 23.; w 2012 r. – podobnie 21.; w 2013 r. – 22. oraz w 2021 r. – 22. dnia czerwca.

Zdaniem dra Kamila Zubelewicza z Collegium Civitas, byłego członka Rady Polityki Pieniężnej, późniejsze obchody Dnia Wolności Podatkowej w 2023 r. wynikają wprost ze skokowego zwiększenia udziału wydatków publicznych. W zeszłorocznym Wieloletnim Planie Finansowym Państwa zakładano ich udział w PKB w 2023 r. na poziomie 43,6 proc., podczas gdy w tegorocznym planie zakłada się je już na poziomie 46,6 proc.

System podatkowy ingeruje w wolność

Prof. Adam Mariański, dyrektor Centrum Myśli Podatkowej Uczelni Łazarskiego, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych V kadencji, zauważa ponadto, że

Polski system podatkowy wyraźnie ingeruje w wolność jednostki oraz wolność gospodarczą. Po Polskim Ładzie podatnik przede wszystkim musi oceniać ryzyko podatkowe określonych czynności, ale także dokładnie wybierać formę prowadzonej działalności. Wysokość podatku jest bowiem oderwana od zdolności płatniczej, ale jest wynikiem czasami przypadkowo wprowadzanych rozwiązań legislacyjnych. Stanowią one rezultat populizmu podatkowego, który coraz częściej dominuje w debacie politycznej o systemie podatkowym. Jednocześnie obserwujemy pogarszający się poziom legislacji podatkowej, prowadzący do uchwalania regulacji niezrozumiałych nawet dla profesjonalistów. Ponadto rosną obciążenia biurokratyczne, związane z wykonywaniem obowiązków podatkowych oraz rośnie represyjność administracji podatkowej. 

Źródło: Informacja Prasowa Centrum Adama Smitha

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na audyt rozliczeń podatku od nieruchomości w firmie [WYWIAD]

Mając na uwadze zmieniające się orzecznictwo oraz rosnące stawki, warto w najbliższych miesiącach przeprowadzić kompleksowy przegląd płaconego podatku od nieruchomości, co może przynieść firmie wymierne korzyści – mówi nam Paweł Wyporski, doradca podatkowy, starszy konsultant w Thedy & Partners.
3 MIN CZYTANIA

Estoński CIT coraz bardziej popularny

W związku z rosnącą popularnością tzw. estońskiego CIT Ministerstwo Finansów chce rozwijać tę formę opodatkowania.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańska skarbówka zatrudni tysiące nowych poborców podatków

Amerykański urząd podatkowy szuka prawie 4 tysięcy osób, które będą tropić nieprawidłowości w regulowaniu należności wobec fiskusa wśród najbogatszych mieszkańców kraju.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA