fbpx
wtorek, 10 września, 2024
Strona głównaFelietonA to niespodzianka, czyli na Zachodzie bez zmian

A to niespodzianka, czyli na Zachodzie bez zmian

Czarna księga barier na rynku wewnętrznym – dokument opracowywany przez Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii – rzuciła światło na niewygodne fakty. A fakty te są takie, że w Unii Europejskiej nie ma równych zasad i tych samych warunków dla wszystkich firm, że Zachód broni swojego dobrobytu i różnymi sposobami ruguje podmioty z naszej części Europy. To wszystko dzieje się na naszych oczach i to dzieje się od lat.

W teorii Unia Europejska to rynek wewnętrzny, na którym przedsiębiorstwa z państw członkowskich muszą być traktowane tak samo, bez względu na to, w którym państwie UE działają. Piękna zasada ma się jednak nijak to rzeczywistości. Polskie firmy, które próbują z niej skorzystać w Niemczech czy Francji, szybko przekonują się, jak jest w praktyce. A zatem kontrole, atesty czy mnóstwo papierkowej roboty – po to, aby jak najbardziej utrudnić im działanie biznesu.

Dodatkowo potężna machina lobbingowa kręci się  także na poziomie unijnym pilnując, aby przyjmowane w Brukseli prawo premiowało stare kraje członkowskie i jednocześnie utrudniało funkcjonowanie firmom z naszego regionu. To, że tak jest, budzić powinno zdumienie i zdecydowany sprzeciw. W istocie bowiem do UE wchodziliśmy po to, aby korzystać z dostępu do wspólnego rynku. I rzeczywiście korzystamy, a raczej jesteśmy wykorzystywani jako tania siła robocza czy montownia. I wyjście z tej roli, o które walczymy od lat, nie będzie łatwe.

Mamy bowiem przeciw sobie zarówno protekcjonistyczne bogate kraje dawnej piętnastki, jak i skutecznie wykorzystywane przez nie unijne instytucje. Wciąż skupiamy się w Polsce na dotacjach czy innych funduszach unijnych, a zdecydowanie za mało mówimy o tym, co nie jest wcale mniej istotne. A może nawet jest ważniejsze, czyli o budowie silnych firm z polskim kapitałem, które śmiało mogą konkurować na zagranicznych rynkach. O to trzeba się starać i o tym trzeba mówić. Środki z Unii prędzej czy później się skończą, a znaczną część z nich trzeba będzie oddać. Źródła prawdziwego dobrobytu tkwią nie w darowiznach, ale w przedsiębiorczości. Jej budowaniu służyć miał wspólny rynek, a jak widać nie służy.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA