fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaŚwiatAkt profanacji wymierzony w Matkę Bożą i pamięć o polskich żołnierzach

Akt profanacji wymierzony w Matkę Bożą i pamięć o polskich żołnierzach

Mozaika przedstawiająca Matkę Bożą i Dzieciątko Jezus, wzniesiona ku pamięci polskich żołnierzy, którzy pomogli wyzwolić holenderskie miasto od nazistów, została zdewastowana przez wandali w imię ruchu „Black Lives Matter”.

Mozaika z 1954 r. przedstawiająca Matkę Boską Częstochowską – znaną jako Czarna Madonna – została zniszczona farbą w sprayu, a jej cokół oszpecony literami „BLM” w holenderskim mieście Breda. Mozaika upamiętnia Wolne Siły Polskie Polskiej 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, która wyzwoliła miasto od nazistowskich okupantów niemieckich w 1944 roku.

„National Catholic Register” zacytował burmistrza Bredy Paula Deplę, który powiedział, że ten akt wandalizmu był„ szczególnie smutny dla polskiej społeczności , dla której pomnik ma wielką wartość”.

Były przewodniczący Muzeum Generała Maczka, Frans Ruczyński, określił to, co się stało mianem ,,bardzo obraźliwego aktu profanacji”. – Polacy są bardzo religijni. Setki z nich w każdą niedzielę przychodzi do kościoła w Bredzie – powiedział. – Dlaczego ktoś chciał ich skrzywdzić? Nie wiemy, czy działania te pochodzą z lewego czy prawego skrzydła. Ale jeśli chodzi o Black Lives Matter, nie rozumiem tego. Czarna Madonna w ogóle nie ma nic wspólnego z uciskiem jakiegokolwiek człowieka.

Amerykańskie i zachodnie media podkreślają, że Polska nigdy nie miała kolonii w Afryce, że często była najeżdżana i uciskana „w większym lub mniejszym stopniu” przez państwa sąsiednie. Przypominają, że przez wiele lat musiała walczyć z imperium austriackim, niemieckim i rosyjskim, czy odpierać ataki imperium tureckiego.

Skrajny lewak Shaun King, wielki zwolennik tego ruchu antyspołecznego mieniącego się „Black Lives Matter”, to facet, który ma ponad milion obserwujących na Twitterze. Wezwał ostatnio do „zniszczenia wszystkich malowideł ściennych i witraży przedstawiających białego Jezusa, jego europejską Matkę oraz ich białych przyjaciół”, nazywając je „rażącą formą białej dominacji”, „narzędziem ucisku” i „rasistowską propagandą”.

Biskup Madison z Wisconsin potępił „wezwania do przemocy i zniszczenia” jako „świeckie obrazoburstwo”. – Nasze posągi, obrazy, witraże, kościoły, ikony i nabożeństwa są dla nas święte – powiedział. – Przypominają nam o Bogu, Jego miłości do nas w Chrystusie i bliskości.

Źródło: Jack Montgomery/Breitbart

INNE Z TEJ KATEGORII

Epokowy strajk w USA? Pracownicy mają dość

Amerykańskich gigantów motoryzacyjnych czeka epokowy strajk, którzy eksperci porównują do historycznego strajku z roku 1936. Konflikt, który będzie miał daleko idące reperkusje pracownicze, przemysłowe i polityczne nabiera rozpędu.
5 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA