fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatAkt profanacji wymierzony w Matkę Bożą i pamięć o polskich żołnierzach

Akt profanacji wymierzony w Matkę Bożą i pamięć o polskich żołnierzach

Mozaika przedstawiająca Matkę Bożą i Dzieciątko Jezus, wzniesiona ku pamięci polskich żołnierzy, którzy pomogli wyzwolić holenderskie miasto od nazistów, została zdewastowana przez wandali w imię ruchu „Black Lives Matter”.

Mozaika z 1954 r. przedstawiająca Matkę Boską Częstochowską – znaną jako Czarna Madonna – została zniszczona farbą w sprayu, a jej cokół oszpecony literami „BLM” w holenderskim mieście Breda. Mozaika upamiętnia Wolne Siły Polskie Polskiej 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, która wyzwoliła miasto od nazistowskich okupantów niemieckich w 1944 roku.

„National Catholic Register” zacytował burmistrza Bredy Paula Deplę, który powiedział, że ten akt wandalizmu był„ szczególnie smutny dla polskiej społeczności , dla której pomnik ma wielką wartość”.

Były przewodniczący Muzeum Generała Maczka, Frans Ruczyński, określił to, co się stało mianem ,,bardzo obraźliwego aktu profanacji”. – Polacy są bardzo religijni. Setki z nich w każdą niedzielę przychodzi do kościoła w Bredzie – powiedział. – Dlaczego ktoś chciał ich skrzywdzić? Nie wiemy, czy działania te pochodzą z lewego czy prawego skrzydła. Ale jeśli chodzi o Black Lives Matter, nie rozumiem tego. Czarna Madonna w ogóle nie ma nic wspólnego z uciskiem jakiegokolwiek człowieka.

Amerykańskie i zachodnie media podkreślają, że Polska nigdy nie miała kolonii w Afryce, że często była najeżdżana i uciskana „w większym lub mniejszym stopniu” przez państwa sąsiednie. Przypominają, że przez wiele lat musiała walczyć z imperium austriackim, niemieckim i rosyjskim, czy odpierać ataki imperium tureckiego.

Skrajny lewak Shaun King, wielki zwolennik tego ruchu antyspołecznego mieniącego się „Black Lives Matter”, to facet, który ma ponad milion obserwujących na Twitterze. Wezwał ostatnio do „zniszczenia wszystkich malowideł ściennych i witraży przedstawiających białego Jezusa, jego europejską Matkę oraz ich białych przyjaciół”, nazywając je „rażącą formą białej dominacji”, „narzędziem ucisku” i „rasistowską propagandą”.

Biskup Madison z Wisconsin potępił „wezwania do przemocy i zniszczenia” jako „świeckie obrazoburstwo”. – Nasze posągi, obrazy, witraże, kościoły, ikony i nabożeństwa są dla nas święte – powiedział. – Przypominają nam o Bogu, Jego miłości do nas w Chrystusie i bliskości.

Źródło: Jack Montgomery/Breitbart

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA