fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaAlbo zapłacimy dużo za rozwój, albo jeszcze więcej za jego brak

Albo zapłacimy dużo za rozwój, albo jeszcze więcej za jego brak

Brak radykalnego wzrostu inwestycji w rozwój sieci energetycznych może doprowadzić do potężnych problemów z dostawami prądu w wielu państwach całego globu.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) opublikowała raport, w którym podkreśla konieczność radykalnego przyspieszenia inwestycji w rozwój sieci energetycznych na całym świecie. Według ekspertów MAE do 2040 roku konieczna jest budowa nowych (lub wymiana obecnych) sieci, których łączna długość sięga 80 milionów kilometrów, czyli tyle, ile ich aktualnie funkcjonuje we wszystkich krajach naszego globu. 

Rozwój ma się skupiać na tworzeniu nowych połączeń z istniejącymi i powstającymi źródłami odnawialnej energii, a także budowaniu nowych interkonektorów między państwami. 

Koszty są spore

Aby osiągnąć ten wynik, konieczne jest podwojenie do 2030 roku (czyli osiągnięcie nakładów sięgający 600 miliardów dolarów rocznie) wartości inwestycji w rozwój kolejnych i modernizację już działających systemów przesyłu energii. 

W przypadku braku realizacji tego postulatu, radykalnie zwiększą się koszty ponoszone przez państwa będące importerami paliw kopalnych. W wyniku rosnących cen gazu i węgla rachunki tych krajów mogą ulec zwiększeniu w latach 2031-2050 o 500 miliardów dolarów. 

iea.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Katalonii czynsze wzrosły zaraz po tym, jak je ustawowo… obniżono

Wprowadzenie maksymalnych stawek możliwych do pobierania od najemców mieszkań doprowadził do... wzrostu wysokości czynszów i zmniejszenia liczby dostępnych do wynajmu lokali.
2 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA