fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaAlbo zapłacimy dużo za rozwój, albo jeszcze więcej za jego brak

Albo zapłacimy dużo za rozwój, albo jeszcze więcej za jego brak

Brak radykalnego wzrostu inwestycji w rozwój sieci energetycznych może doprowadzić do potężnych problemów z dostawami prądu w wielu państwach całego globu.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) opublikowała raport, w którym podkreśla konieczność radykalnego przyspieszenia inwestycji w rozwój sieci energetycznych na całym świecie. Według ekspertów MAE do 2040 roku konieczna jest budowa nowych (lub wymiana obecnych) sieci, których łączna długość sięga 80 milionów kilometrów, czyli tyle, ile ich aktualnie funkcjonuje we wszystkich krajach naszego globu. 

Rozwój ma się skupiać na tworzeniu nowych połączeń z istniejącymi i powstającymi źródłami odnawialnej energii, a także budowaniu nowych interkonektorów między państwami. 

Koszty są spore

Aby osiągnąć ten wynik, konieczne jest podwojenie do 2030 roku (czyli osiągnięcie nakładów sięgający 600 miliardów dolarów rocznie) wartości inwestycji w rozwój kolejnych i modernizację już działających systemów przesyłu energii. 

W przypadku braku realizacji tego postulatu, radykalnie zwiększą się koszty ponoszone przez państwa będące importerami paliw kopalnych. W wyniku rosnących cen gazu i węgla rachunki tych krajów mogą ulec zwiększeniu w latach 2031-2050 o 500 miliardów dolarów. 

iea.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.
2 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA