fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaAlgieria wstrzymuje dostawy gazu do Europy

Algieria wstrzymuje dostawy gazu do Europy

Władze Algierii podjęły decyzję o wstrzymaniu eksportu surowca przez gazociąg, który przebiega przez terytorium Maroka.

Prezydent Algierii Abdelmadjid Tebboune zobowiązał państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Sonatrach do blokady dostaw gazu, który finalnie trafiał do Hiszpanii.

Przyczyną jest zakończenie dotychczasowego kontraktu i brak jego odnowienia. Brak woli negocjacji nowej umowy jest z kolei efektem pogarszających się relacji Algierii z Marokiem. Obydwa państwa nie utrzymują aktualnie oficjalnych relacji dyplomatycznych. Do napięć między Rabatem a Algierem dochodzi regularnie od uzyskania przez każdy z tych krajów niepodległości.

Algieria jest największym afrykańskim eksporterem gazu. Przez gazociąg Gaz-Maghreb-Europa (GME), który przebiega właśnie przez Maroko, dostarcza surowiec spełniający połowę hiszpańskiego zapotrzebowania.

Teraz gaz do Hiszpanii będzie przesyłany podmorską rurą Medgaz. Nie ma ona jednak tak dużej przepustowości jak GME. Dlatego już zapowiedziano podjęcie prac, które mają ją rozszerzyć. Zwiększone mają być też dostawy gazu LNG drogą morską.

africanews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA