fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatAmeryce grozi w tym roku dwucyfrowe bezrobocie!

Ameryce grozi w tym roku dwucyfrowe bezrobocie!

Co więcej, niektóre prognozy mówią, że w najbliższych miesiącach bezrobocie w Ameryce jeszcze wzrośnie. W czerwcu, według przewidywań zamieszczonych na platformie internetowej TradingEconomics, ma ono osiągnąć 19,5 proc. Spodziewany spadek nadejdzie dopiero w lipcu, ale i tak bez pracy ma wówczas pozostać 15 proc. aktywnych zawodowo Amerykanów.

Dwucyfrowe bezrobocie na koniec 2020 roku przewiduje także szef bostońskiego oddziału banku rezerwy federalnej Eric Rosengren. Jego zdaniem powrót sytuacji sprzed okresu pandemii będzie możliwy najpewniej wtedy, kiedy wynaleziona zostanie szczepionka lub inne odkrycie czyniące mniej ryzykownym wychodzenie z domu. Zdaniem Rosengrena, konieczne jest dalsze stymulowanie gospodarki, zarówno poprzez politykę fiskalną jak i monetarną.

W najbliższych dniach ma ruszyć przygotowany przez Fed, wart 600 miliardów dolarów program kredytów adresowanych do przedsiębiorstw małych i średnich (Main Street Lending Program). Środki trafią do firm poprzez sektor bankowy, do skorzystania z tej formy wsparcia będą miały prawo te podmioty, które wykażą pogorszenie swojej sytuacji ekonomicznej w związku z pandemią koronawirusa oraz nie zdecydują się na redukcję zatrudnienia. Wsparcie ma sięgać nawet do 200 mln dolarów, w zależności od sytuacji, w jakiej znajduje się kredytobiorca. Okres kredytowania wynosi 4 lata.

Co ciekawe, mimo niepokojących wskaźników napływających z realnej gospodarki, coraz lepiej radzi sobie amerykańska giełda. Indeks S&P 500 od momentu zanotowania dołka 22 marca urósł o niemal 30 proc.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Czy także obronę oddamy w ręce Brukseli?

Jeszcze zmiany unijnych traktatów nie zostały zatwierdzone przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, a eurokraci już próbują realizować jeden z proponowanych postulatów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA