fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaBiznesAptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.

Przedstawiciele sieci aptecznych zrzeszonych w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Pracodawców RP oraz Konfederacji Lewiatan są przeciwko zmianom w zakresie ustawy „apteka dla aptekarza”. Aptekarze wystosowali w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów zdrowia, rozwoju i sprawiedliwości.

Polski rynek apteczny jest przeregulowany

Według polskich aptekarzy już dzisiaj polski rynek apteczny jest przeregulowany, między innymi z powodu obowiązującej od 6 lat ustawy „apteka dla aptekarza”, która pozwala na tworzenie nowych aptek wyłącznie przez farmaceutów i ich spółki. Taki stan rzeczy sprawił, że liczba aptek w Polsce znacznie zmalała.

Mamy w Polsce ograniczenia własnościowe, geograficzne, demograficzne, ilościowe, a na dodatek zakaz reklamy aptek. To wszystko sprawia, że naprawdę trudno jest otworzyć nową aptekę czy uzyskać na nowo zezwolenie na prowadzenie apteki, jeśli z jakiegoś powodu się je straci. Po co jeszcze dokręcać tę śrubę?

– powiedział Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Aptekarze zapowiadają protesty, jeśli rząd zdecyduje się na wprowadzenie dodatkowych ograniczeń w prowadzeniu aptek i wskazują, że przedsiębiorcy chcą się rozwijać, a nie drżeć o dalsze istnienie biznesu.

Przedsiębiorcy nie powinni być zajęci ratowaniem dorobku swojego życia, tylko skupiać się na pomocy pacjentom. Dlatego sprzeciwiamy się wprowadzeniu nagłych i nieprzemyślanych rozwiązań prawnych. Oczekujemy merytorycznej debaty o tym, jak powinien wyglądać zrównoważony i różnorodny rynek apteczny

– wskazała Ewa Budzowska, właścicielka średniej wielkości sieci „Apteki od Serca”, liczącej w sumie ponad 80 aptek.

W związku z powyższym branża apeluje do rządu o olbrzymią ostrożność przy wprowadzaniu jakichkolwiek zmian w ustawie „apteka dla aptekarza”, bo rynek apteczny jest bardzo delikatny i dotyczy zdrowia Polaków. Według Jakuba Bińkowskiego ze Związku Pracodawców i Przedsiębiorców rząd nie powinien ulegać naciskom wąskiej grupy interesów, która chce ograniczyć konkurencję na rynku.

Konfederacja Lewiatan wskazała, że według danych firmy badawczej PEX aż 94 proc. aptek na polskim rynku aptecznym to apteki z rodzimym kapitałem.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA