fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesAptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.

Przedstawiciele sieci aptecznych zrzeszonych w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Pracodawców RP oraz Konfederacji Lewiatan są przeciwko zmianom w zakresie ustawy „apteka dla aptekarza”. Aptekarze wystosowali w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów zdrowia, rozwoju i sprawiedliwości.

Polski rynek apteczny jest przeregulowany

Według polskich aptekarzy już dzisiaj polski rynek apteczny jest przeregulowany, między innymi z powodu obowiązującej od 6 lat ustawy „apteka dla aptekarza”, która pozwala na tworzenie nowych aptek wyłącznie przez farmaceutów i ich spółki. Taki stan rzeczy sprawił, że liczba aptek w Polsce znacznie zmalała.

Mamy w Polsce ograniczenia własnościowe, geograficzne, demograficzne, ilościowe, a na dodatek zakaz reklamy aptek. To wszystko sprawia, że naprawdę trudno jest otworzyć nową aptekę czy uzyskać na nowo zezwolenie na prowadzenie apteki, jeśli z jakiegoś powodu się je straci. Po co jeszcze dokręcać tę śrubę?

– powiedział Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Aptekarze zapowiadają protesty, jeśli rząd zdecyduje się na wprowadzenie dodatkowych ograniczeń w prowadzeniu aptek i wskazują, że przedsiębiorcy chcą się rozwijać, a nie drżeć o dalsze istnienie biznesu.

Przedsiębiorcy nie powinni być zajęci ratowaniem dorobku swojego życia, tylko skupiać się na pomocy pacjentom. Dlatego sprzeciwiamy się wprowadzeniu nagłych i nieprzemyślanych rozwiązań prawnych. Oczekujemy merytorycznej debaty o tym, jak powinien wyglądać zrównoważony i różnorodny rynek apteczny

– wskazała Ewa Budzowska, właścicielka średniej wielkości sieci „Apteki od Serca”, liczącej w sumie ponad 80 aptek.

W związku z powyższym branża apeluje do rządu o olbrzymią ostrożność przy wprowadzaniu jakichkolwiek zmian w ustawie „apteka dla aptekarza”, bo rynek apteczny jest bardzo delikatny i dotyczy zdrowia Polaków. Według Jakuba Bińkowskiego ze Związku Pracodawców i Przedsiębiorców rząd nie powinien ulegać naciskom wąskiej grupy interesów, która chce ograniczyć konkurencję na rynku.

Konfederacja Lewiatan wskazała, że według danych firmy badawczej PEX aż 94 proc. aptek na polskim rynku aptecznym to apteki z rodzimym kapitałem.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA