fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportAtaki hakerskie na polskie firmy. Kto za nimi stoi?

Ataki hakerskie na polskie firmy. Kto za nimi stoi?

W październiku polskie i ukraińskie firmy były celami zmasowanych ataków hakerskich.

W październiku firmy logistyczne z Polski i Ukrainy borykały się ze zwiększoną aktywnością hakerską polegającą na rozsyłaniu do nich oprogramowań wymuszających okup (tzw. ransomware). Według amerykańskiego koncernu Microsoft za atakami stoją Rosjanie.

Jak podaje CNN Amerykanie twierdzą, że hakerzy mają związki z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. Ma to być ta sama grupa cybernetycznych przestępców, którzy wywołali przerwy w dostawach prądu w niektórych regionach Ukrainy w 2015 i 2016 r. W związku z tym Unia Europejska oraz Waszyngton obawiają się, że wraz z przedłużającą się wojną na Ukrainie tego typu zachowania ze strony podmiotów powiązanych z Moskwą będą coraz powszechniejsze.

Przedstawiciel Microsoftu wytłumaczył, że celami październikowych ataków były firmy logistyczne oraz transportowe. Co więcej, ataki przyniosły tym firmom szkody, ale Microsoft nie zdradził, jaki był ich zakres. Microsoft obawia się, że ostatni atak rodzi zwiększone ryzyko dla organizacji zajmujących się bezpośrednim wsparciem logistycznym dla humanitarnej i wojskowej pomocy Ukrainie.

Ukraińska agencja bezpieczeństwa cybernetycznego odmówiła komentarza w tej sprawie. Do sprawy nie odniosła się również rosyjska ambasada w Stanach Zjednoczonych, ale Moskwa od lat konsekwentnie zaprzecza jakimkolwiek związkom z hakerami.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA