fbpx
sobota, 7 września, 2024
Strona głównaEnergetykaAustralia i Indonezja nie uzupełnią braków węgla w Europie

Australia i Indonezja nie uzupełnią braków węgla w Europie

Władze Australii i Indonezji oznajmiły, że ich kraje osiągnęły limity produkcji węgla i nie zaspokoją potrzeb Europy na ten surowiec, powstałych po wstrzymaniu dostaw z Rosji.

Obecnie ok. 45 procent importowanego do Unii Europejskiej węgla pochodzi z Rosji. Komisja Europejska, w ramach kolejnych sankcji, zamierza wprowadzić zakaz sprowadzania go z tego kraju oraz blokadę możliwości wpływania przez rosyjskie statki do portów państw UE. Docelowo wstrzymany ma zostać też import ropy.

Aby uzupełnić braki europejscy nabywcy tego surowca zwrócili się do producentów z Indonezji. Tamtejsze przedsiębiorstwa twierdzą jednak, że nie mają możliwości szybkiego i znacznego zwiększenia wydobycia. Ponadto rząd w Dżakarcie od kilku lat prowadzi politykę ograniczenia eksportu strategicznych surowców.

Australijskie kopalnie zostały dotknięte w ostatnim czasie powodziami, a także zmagają się z coraz większymi problemami wynikającymi z braku osób chętnych do pracy. Ponadto napotykają na duże protesty społeczne przy próbach otwarcia nowych wyrobisk.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA