Bank centralny Australii poinformował, że rozpoczyna roczny program badawczy dotyczący cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w Australii. Ma się koncentrować na potencjalnych korzyściach gospodarczych, jakie może ona przynieść. Bank Rezerw Australii (RBA) współpracuje w ramach programu z Digital Finance Cooperative Research Center (DFCRC) – grupą branżową wspieraną przez rząd.

Projekt ma określić nowe, innowacyjne możliwości wykorzystania CBDC oraz modele biznesowe, które mogłyby być wspierane dzięki cyfrowej walucie. Ma także pomóc w lepszym zrozumieniu niektórych aspektów technologicznych, prawnych i regulacyjnych dotyczących CBDC. Będzie to obejmować opracowanie pilotażowego CBDC na ograniczoną skalę, który będzie działał w ograniczonym środowisku.

Zainteresowani uczestnicy z branży zostaną zaproszeni do opracowania konkretnych przypadków użycia, które pokażą, w jaki sposób CBDC może być wykorzystana do świadczenia innowacyjnych usług płatniczych i rozliczeniowych o wartości dodanej dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Wśród dużych państw dotychczasowym liderem we wcielaniu w życie cyfrowej waluty są Chiny. Waluta ta funkcjonuje w wielu prowincjach i jest w zaawansowanej fazie pilotażowej, aby stać się walutą ogólnonarodową. Plany wprowadzania cyfrowej waluty mają także Indie, Tajlandia i Wietnam. Wiele krajów zachodnich prowadzi prace projektowe nad CBDS, a najbardziej zaawansowana jest w tym Szwecja. Oficjalną walutę cyfrową posiadają Kambodża i Bahamy. Światowymi centrami fintech są Singapur i Hongkong.

Reuters/KR

Poprzedni artykułZabraknie kolejnego produktu? Budowlanka zagrożona
Następny artykułPilnuj bieżącej płynności finansowej. Albo sam popłyniesz [Poradnik Oppenheima]