fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeAustralia rozpoczyna prace nad cyfrową walutą

Australia rozpoczyna prace nad cyfrową walutą

Bank centralny Australii poinformował, że rozpoczyna roczny program badawczy dotyczący cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w Australii. Ma się koncentrować na potencjalnych korzyściach gospodarczych, jakie może ona przynieść. Bank Rezerw Australii (RBA) współpracuje w ramach programu z Digital Finance Cooperative Research Center (DFCRC) – grupą branżową wspieraną przez rząd.

Projekt ma określić nowe, innowacyjne możliwości wykorzystania CBDC oraz modele biznesowe, które mogłyby być wspierane dzięki cyfrowej walucie. Ma także pomóc w lepszym zrozumieniu niektórych aspektów technologicznych, prawnych i regulacyjnych dotyczących CBDC. Będzie to obejmować opracowanie pilotażowego CBDC na ograniczoną skalę, który będzie działał w ograniczonym środowisku.

Zainteresowani uczestnicy z branży zostaną zaproszeni do opracowania konkretnych przypadków użycia, które pokażą, w jaki sposób CBDC może być wykorzystana do świadczenia innowacyjnych usług płatniczych i rozliczeniowych o wartości dodanej dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Wśród dużych państw dotychczasowym liderem we wcielaniu w życie cyfrowej waluty są Chiny. Waluta ta funkcjonuje w wielu prowincjach i jest w zaawansowanej fazie pilotażowej, aby stać się walutą ogólnonarodową. Plany wprowadzania cyfrowej waluty mają także Indie, Tajlandia i Wietnam. Wiele krajów zachodnich prowadzi prace projektowe nad CBDS, a najbardziej zaawansowana jest w tym Szwecja. Oficjalną walutę cyfrową posiadają Kambodża i Bahamy. Światowymi centrami fintech są Singapur i Hongkong.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA