fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseBankowe finansowanie przedsiębiorstw nie tak istotne jak faktoring

Bankowe finansowanie przedsiębiorstw nie tak istotne jak faktoring

W czasach permanentnego kryzysu płynności i wysokich stóp procentowych finansowanie kredytem małych i średniej wielkości firm przez duże zagraniczne banki traci sens. Znaczenie bankowych molochów dla firm jest przez bankowych lobbystów przeceniane. Rewelacyjne wyniki faktoringu pokazują, że banki nie są aż tak potrzebne gospodarce, jak to „malują”.

Już nie banki, ale w znaczącej mierze firmy faktoringowe wychodzą z realnym wsparciem dla mikro, małych i średniej wielkości przedsiębiorstw w Polsce. Te zaś nadal tworzą ponad 65 proc. PKB, dając przy tym miejsca pracy dla ponad 80 proc. zatrudnionych – to tylko gwoli przypomnienia.

Przedsiębiorcy nie chcą kredytów udzielanych na niekorzystnych dla nich zasadach. Kredytów często obwarowanych wieloma obostrzeniami, a nieraz i „pułapkami” zastawionymi na firmy. Wstrzymują się przed inwestycjami finansowanymi przez lichwiarskie produkty, skupiając się na zachowaniu płynności i tylko na niezbędnych inwestycjach. Działając często lokalnie i jako firmy rodzinne, dla wsparcia rozwoju chętnie sięgają także po produkty przyjaznych banków spółdzielczych, PKO BP, czy środki unijne dystrybuowane przez państwowe agendy i BGK.

Faktoring poważną alternatywą

O tym, że ważne są nie banki, tylko faktorzy, leasingodawcy i inne instytucje systemowo wspierające przedsiębiorczość, świadczą liczby. Skupiając się tylko na znaczeniu faktoringu – według Polskiego Związku Faktorów (PZF), polscy faktorzy sfinansowali w zeszłym roku działalność krajowych przedsiębiorstw w kwocie blisko 100 mld euro, wykupując wierzytelności w formie faktur o łącznej wartości ponad 460 mld złotych (aż o 27 proc. więcej, niż w 2021 roku!).

Faktury na gotówkę zamieniło zaś 25 tysięcy firm, przekazując do sfinansowania blisko 24 mln dokumentów płatniczych. Jest to pięć razy więcej niż jeszcze dziesięć lat temu.

Dynamiczny rozwój faktoringu – i to już kolejny rok z rzędu – jest faktem. Ten rynek, w stosunku do pandemicznego przecież jeszcze 2021 roku, urósł o ponad jedną czwartą. Z roku na rok faktorzy wspierają coraz więcej firm, przekazując do wykupu coraz większą liczbę faktur. Wystarczy popatrzeć na liczby: jeszcze dziesięć lat temu z faktoringu korzystało 5,5 tys. firm, pięć lat później było ich już 9 tysięcy, a obecnie jest to już ponad 25 tysięcy przedsiębiorstw sięgających po atrakcyjniejszy od kredytu obrotowego faktoring!

– Faktorzy zrzeszeni w PZF to doświadczeni i stabilni partnerzy, którzy regularnie potwierdzają, że usługa faktoringu sprawdza się nie tylko okresie prosperity, ale także w czasie recesji – mówi Konrad Klimek, przewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

Wartość finansowania udzielonego przez firmy faktoringowe polskim podmiotom gospodarczym jest imponująca. Przy tym finansowanie to udostępniane jest profesjonalnie i na partnerskich zasadach – tu nikt nikogo nie chce oszukać, „wpuścić” w jakieś opcje walutowe, szemrane polisolokaty czy inne pseudofrankowe kredyty.

Rosną razem z przedsiębiorcami

Przez ostatnie dwa lata przedsiębiorcy przechodzą bardzo trudny czas. Pomimo tego, dzięki własnej ciężkiej pracy, w zdecydowanej większości rozwijają swoje biznesy, podbijają nowe rynki – także zagraniczne i utrzymują płynność. Utrzymanie płynności decyduje nieraz o ich dalszym rozwoju lub przetrwaniu. Faktoring umożliwia przedsiębiorcom zachowanie dobrej kondycji ekonomicznej, a przez to stabilnej pozycji rynkowej i przewagi konkurencyjnej.

– Cieszymy się, że możemy stale przyczyniać się do ich wzrostu. Kolejny rok z rzędu zaspokajamy zapotrzebowanie na gotówkę, mimo niesprzyjających okoliczności – dodaje Konrad Klimek.

Polska ma obecnie najwyższą od dwudziestu sześciu lat inflację i najniższy poziom optymizmu konsumentów. Dalsze spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego i utrzymująca się niepewność w otoczeniu makroekonomicznym, zmuszają wielu przedsiębiorców do zawieszania działalności lub nawet do ogłaszania bankructwa. Bankrutów byłoby o wiele więcej, gdyby właśnie nie wparcie faktorów i faktoringu.

Korzyści są tu obopólne. Firmy faktoringowe rosną razem ze swoimi klientami – przedsiębiorcami. Przykładowo: należący do TOP 10 firm faktoringowych w Polsce Eurofactor kolejny rok z rzędu wykazał się wysoką dynamiką sprzedaży. Dynamika ta, na poziomie 49 procent, jest blisko dwukrotnie wyższa od średniej rynkowej wynoszącej 27 procent. Eurofaktor w okresie od stycznia do grudnia 2022 roku sfinansował wierzytelności klientów o łącznej wartości ponad 9,6 mld złotych.

Przetrwanie i rozwój przedsiębiorców to sukcesy, który można dzielić z firmami faktoringowymi, udzielającymi im autentycznego wsparcia.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA