fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajBędzie można bez sądu pozbawić ludzi własności?!

Będzie można bez sądu pozbawić ludzi własności?!

Posłowie Konfederacji zapowiedzieli, że wstrzymają się w głosowaniu w sprawie ustawy o zamrożeniu majątków rosyjskich oligarchów. Politycy wskazują, że ta ustawa będzie również uderzać w Polaków oraz w żaden sposób nie pomoże w rozwoju polskiego górnictwa, bo właśnie w tym projekcie zapisano zakaz importu węgla z Rosji.

Zdaniem polityków Konfederacji w wyniku uchwalenia tej ustawy będzie można bez sądu pozbawić własności także Polaków i prawdopodobnie w konsekwencji wolności. Ustawa nie zaszkodzi Rosji, a może zaszkodzić polskim obywatelom.

– Wszystko to jest bardzo ładnie opakowane, gdyby nie to, że ustawa ta zawiera rozwiązania prawne, które mogą być użyte przeciw Polakom – powiedział poseł Grzegorz Braun. – Administracyjny tryb nominowania i karania mocą decyzji ministra spraw wewnętrznych to jest coś, czego ja zaakceptować nie mogę.

– Opowiadamy się za tym, żeby sankcjonować Rosję za akt agresji na Ukrainę, ale ustawa zawiera rozwiązania, które są rażąco sprzeczne z zasadami państwa prawa. Administracyjne nakładanie kar bez badania tego w sposób sądowy to jedna z wielu usterek tego projektu. W takim kształcie nie możemy poprzeć tego projektu. Wstrzymamy się od głosu – zapowiedział poseł Dobromir Sośnierz.

Poseł Sośnierz odniósł się także do poprawki, która pojawiła się w trakcie prac na komisji sejmowej, zakazującej używania symboli propagujących inwazję Rosji na Ukrainę, czyli tzw. „zetki”, litery „Z”, którą oznakowane są rosyjskie pojazdy. Zdaniem Konfederacji, taki zapis, sankcjonujący używanie litery alfabetu, ośmiesza cały projekt.

– Ta ustawa miała sprawić, że do Polski nie będzie płynął węgiel z Rosji. Tylko że pod tym względem to się dzieje, bo mamy rozwiązania na poziomie Unii Europejskiej – zauważył poseł Robert Winnicki.

Jego zdaniem to co w efekcie ustawy zostanie rosyjskim oligarchom zamrożone, to będą drobniaki w porównaniu do dziesiątek miliardów euro i dolarów, którymi oni w przestrzeni Polski operowali. Zaznaczył, że w ustawie nie ma nic na temat wypowiedzenia przez Polskę uderzających w polską energetykę i całą gospodarkę unijnego pakietu klimatycznego, Europejskiego Zielonego Ładu, Fit for 55. Z drugiej strony utrzymany jest plan odchodzenia od węgla i zamykania polskich kopalń oraz plan importowania węgla z drugiego końca świata.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA