fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaKrajBędzie można bez sądu pozbawić ludzi własności?!

Będzie można bez sądu pozbawić ludzi własności?!

Posłowie Konfederacji zapowiedzieli, że wstrzymają się w głosowaniu w sprawie ustawy o zamrożeniu majątków rosyjskich oligarchów. Politycy wskazują, że ta ustawa będzie również uderzać w Polaków oraz w żaden sposób nie pomoże w rozwoju polskiego górnictwa, bo właśnie w tym projekcie zapisano zakaz importu węgla z Rosji.

Zdaniem polityków Konfederacji w wyniku uchwalenia tej ustawy będzie można bez sądu pozbawić własności także Polaków i prawdopodobnie w konsekwencji wolności. Ustawa nie zaszkodzi Rosji, a może zaszkodzić polskim obywatelom.

– Wszystko to jest bardzo ładnie opakowane, gdyby nie to, że ustawa ta zawiera rozwiązania prawne, które mogą być użyte przeciw Polakom – powiedział poseł Grzegorz Braun. – Administracyjny tryb nominowania i karania mocą decyzji ministra spraw wewnętrznych to jest coś, czego ja zaakceptować nie mogę.

– Opowiadamy się za tym, żeby sankcjonować Rosję za akt agresji na Ukrainę, ale ustawa zawiera rozwiązania, które są rażąco sprzeczne z zasadami państwa prawa. Administracyjne nakładanie kar bez badania tego w sposób sądowy to jedna z wielu usterek tego projektu. W takim kształcie nie możemy poprzeć tego projektu. Wstrzymamy się od głosu – zapowiedział poseł Dobromir Sośnierz.

Poseł Sośnierz odniósł się także do poprawki, która pojawiła się w trakcie prac na komisji sejmowej, zakazującej używania symboli propagujących inwazję Rosji na Ukrainę, czyli tzw. „zetki”, litery „Z”, którą oznakowane są rosyjskie pojazdy. Zdaniem Konfederacji, taki zapis, sankcjonujący używanie litery alfabetu, ośmiesza cały projekt.

– Ta ustawa miała sprawić, że do Polski nie będzie płynął węgiel z Rosji. Tylko że pod tym względem to się dzieje, bo mamy rozwiązania na poziomie Unii Europejskiej – zauważył poseł Robert Winnicki.

Jego zdaniem to co w efekcie ustawy zostanie rosyjskim oligarchom zamrożone, to będą drobniaki w porównaniu do dziesiątek miliardów euro i dolarów, którymi oni w przestrzeni Polski operowali. Zaznaczył, że w ustawie nie ma nic na temat wypowiedzenia przez Polskę uderzających w polską energetykę i całą gospodarkę unijnego pakietu klimatycznego, Europejskiego Zielonego Ładu, Fit for 55. Z drugiej strony utrzymany jest plan odchodzenia od węgla i zamykania polskich kopalń oraz plan importowania węgla z drugiego końca świata.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja chce likwidacji zamrażarki sejmowej

Poseł Michał Wawer z Konfederacji ogłosił inicjatywę partii dotyczącą likwidacji tzw. zamrażarki sejmowej. W obliczu obietnic nowej większości rządzącej Konfederacja – jak sama twierdzi – podjęła działania mające na celu przywrócenie demokratycznego porządku w polskim parlamencie.
< 1 MIN CZYTANIA

ZUS ma coraz więcej dłużników

O prawie 4 proc. wzrosła liczba Polaków, którzy mają długi wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ich zaległości sięgają prawie 19 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz bardziej zadłużeni

W ciągu ostatniego roku zadłużenie Polaków wzrosło o ponad 8 proc. i przekroczyło granicę 83 miliardów złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Czy także obronę oddamy w ręce Brukseli?

Jeszcze zmiany unijnych traktatów nie zostały zatwierdzone przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, a eurokraci już próbują realizować jeden z proponowanych postulatów.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja chce likwidacji zamrażarki sejmowej

Poseł Michał Wawer z Konfederacji ogłosił inicjatywę partii dotyczącą likwidacji tzw. zamrażarki sejmowej. W obliczu obietnic nowej większości rządzącej Konfederacja – jak sama twierdzi – podjęła działania mające na celu przywrócenie demokratycznego porządku w polskim parlamencie.
< 1 MIN CZYTANIA