fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaBiznesBony na innowacje w MŚP do końca grudnia

Bony na innowacje w MŚP do końca grudnia

Małe, średnie i mikroprzedsiębiorstwa mogą jeszcze do końca roku skorzystać z dofinansowania PARP w ramach konkursu promującego wdrażanie innowacji. Na tym etapie konkursu MŚP może otrzymać do 560 tys. zł dofinansowania.

Podzielony na dwa etapy konkurs – o którym pisaliśmy m.in. w tym miejscu, daje przedsiębiorcom możliwość pozyskania środków na podjęcie współpracy z jednostką naukową, która opracuje nowy lub znacząco ulepszony wyrób, usługę, technologię lub projekt wzorniczy, a następnie plan jego wdrożenia na rynku.
Łączna kwota ww. wniosków rekomendowanych do dofinansowania wynosi ponad 86,7 mln zł i dotyczy to zarówno województwa mazowieckiego, jak i pozostałych województw.

Pula środków w ramach konkursu dla wszystkich województw zamyka się kwotą 130 mln, zaś maksymalna wartość dofinansowania projektu wynosiła 340 tys. złotych.
Do dziś pozytywnie oceniono 325 wniosków złożonych przez firmy w dotychczas przeprowadzonych 6 rundach konkursowych.

W ramach pierwszego etapu, „usługowego” konkursu firma mogła sfinansować zakupu usług badawczo-rozwojowych od jednostek naukowych. Maksymalna wartość dofinansowanego projektu prowadzonego przez MŚP wynosiła 400 tys. złotych.
Firma musiała przy tym dysponować wkładem własnym w wysokości 60 tys. zł. Dofinansowanie wynosiło do 85 proc. wartości projektu zaś wymagany wkład własny do 15 proc. całkowitego kosztu projektu realizowanego przez firmę.

II etap konkursu przedłużony

W tym etapie mogą wziąć udział tylko przedsiębiorcy, którzy brali udział w etapie pierwszym i w czasie jego trwania opracowali koncepcję produktu. Maksymalna wartość projektu nie może tym razem przekroczyć 800 tys. złotych.

Wysokość dofinansowania powinna stanowić do 70 proc. tej kwoty, czyli do 560 tys. złotych. Ile to będzie konkretnie, zależy od wielkości przedsiębiorstwa oraz od miejsca wykonywania przez firmę działalności. W obu etapach konkursu firma może uzyskać zatem do 900 tys. zł dofinansowania.
Maksymalny, wymagany wkład własny firmy musi być proporcjonalny do wielkości dotacji i wynosi obecnie do 240 tys. złotych.
Termin zgłaszania projektów w drugim etapie konkursie mija 30 grudnia 2020 roku.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA