fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesBony na innowacje w MŚP do końca grudnia

Bony na innowacje w MŚP do końca grudnia

Małe, średnie i mikroprzedsiębiorstwa mogą jeszcze do końca roku skorzystać z dofinansowania PARP w ramach konkursu promującego wdrażanie innowacji. Na tym etapie konkursu MŚP może otrzymać do 560 tys. zł dofinansowania.

Podzielony na dwa etapy konkurs – o którym pisaliśmy m.in. w tym miejscu, daje przedsiębiorcom możliwość pozyskania środków na podjęcie współpracy z jednostką naukową, która opracuje nowy lub znacząco ulepszony wyrób, usługę, technologię lub projekt wzorniczy, a następnie plan jego wdrożenia na rynku.
Łączna kwota ww. wniosków rekomendowanych do dofinansowania wynosi ponad 86,7 mln zł i dotyczy to zarówno województwa mazowieckiego, jak i pozostałych województw.

Pula środków w ramach konkursu dla wszystkich województw zamyka się kwotą 130 mln, zaś maksymalna wartość dofinansowania projektu wynosiła 340 tys. złotych.
Do dziś pozytywnie oceniono 325 wniosków złożonych przez firmy w dotychczas przeprowadzonych 6 rundach konkursowych.

W ramach pierwszego etapu, „usługowego” konkursu firma mogła sfinansować zakupu usług badawczo-rozwojowych od jednostek naukowych. Maksymalna wartość dofinansowanego projektu prowadzonego przez MŚP wynosiła 400 tys. złotych.
Firma musiała przy tym dysponować wkładem własnym w wysokości 60 tys. zł. Dofinansowanie wynosiło do 85 proc. wartości projektu zaś wymagany wkład własny do 15 proc. całkowitego kosztu projektu realizowanego przez firmę.

II etap konkursu przedłużony

W tym etapie mogą wziąć udział tylko przedsiębiorcy, którzy brali udział w etapie pierwszym i w czasie jego trwania opracowali koncepcję produktu. Maksymalna wartość projektu nie może tym razem przekroczyć 800 tys. złotych.

Wysokość dofinansowania powinna stanowić do 70 proc. tej kwoty, czyli do 560 tys. złotych. Ile to będzie konkretnie, zależy od wielkości przedsiębiorstwa oraz od miejsca wykonywania przez firmę działalności. W obu etapach konkursu firma może uzyskać zatem do 900 tys. zł dofinansowania.
Maksymalny, wymagany wkład własny firmy musi być proporcjonalny do wielkości dotacji i wynosi obecnie do 240 tys. złotych.
Termin zgłaszania projektów w drugim etapie konkursie mija 30 grudnia 2020 roku.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA